Autor:
Killer
Přidáno:
14/03/2008 v 17:15:43
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
10/11/2008 v 19:04:09

Zobrazeno: 10758x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 1043x
1 2 3 4 5

Český název: Mečovka zelená černá
Latinský název: Xiphophorus helleri black


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Mexiko, Quatemala
Maximální velikost: 15 cm
Vhodná teplota: 15 - 27 °C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 9 - 19 °dGH
Agresivita: mírumilovný, samci se mezi sebou lehce perou
Charakteristika: Velmi čilá vytrvalá ryba. Přírodní forma je čistě zelená. V některých starších knihách se uvádí, že se samička někdy změní v samečka, dokonce je prý v některých případech schopná oplodňení jiných samiček. Této změně pohlaví se odborně říká arrhenoidie. Bylo však zjištěno, že samičky, se v samečky nemění - ve skutečnosti jsou to samečci od začátku (lze to poznat podle gonopodia), jen se pomalej vyvíjejí. To, že se jedná o samce, lze poznat podle tvaru těla a podle řitní ploutve. Jakmile je na ní nápadně silný první paprsek, tak je to s největší pravděpodobností samec. Tito samci bývají poměrně velcí, agresivní a často neplodní.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku, samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", která slouží k oplodnění samice.
Rozmnožování: Samec nahání samici, a následně potom ji oplodní. Oplození je vnitřní. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Mláďata se rodí už vykulená a hned po porodu se rozplavou. Březí samice se pozná podle černé skvrny u řitní ploutve - skvrny březosti. Samičku je před porodem vhodné umístit do samostatné nádrže, která je osázená jemnolistými rostlinami, nebo do porodničky.

V inzerátech: Prodám Mečovky zelené - Xiphophorus hellerii


Mečovka zelená černá

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená berlínská Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená červená   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená berlínská L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená vídeňská     Editovat článek     Přidat fotku


Ahoj je mi 10 let a mam mali dotaz snesou se mecovka zelena cerna s jinými druhy mecovek a je lepsi koupit vic samicek nebo samecku prosim rychle o pomoc :-) :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby