Autor:
Killer
Přidáno:
14/05/2008 v 22:29:01
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
06/11/2008 v 16:11:56

Zobrazeno: 8744x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 826x
1 2 3 4 5

Český název: Mečovka zelená berlínská
Latinský název: Xiphophorus helleri Berlin


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Mexiko
Maximální velikost: 12 cm
Vhodná teplota: 18 - 27 °C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 8 - 20 °dGH
Agresivita: mírumilovná ryba
Charakteristika: Velmi čilá rybka. Samci jsou ale často agresivní a proto musí být v akváriu vždy více samic.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší, štíhlejší a má spodní paprsky ocasní ploutve prodloužené v mečovitý výrůstek, podle kterého se tyto rybky jmenují. Jako u všech samečků živorodek je řitní ploutev přeměněna v gonopodium (slouží k oplodnění samice). Samička je větší, zavalitější a nemá mečovitý výrůstek.
Rozmnožování: Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Zde také jikry 4 - 6 týdnů rostou. V tuto dobu je na samičce výrazně vidět černá skvrna březosti (před řitní ploutví). Pak samička vypudí z těla jikry, ve kterých jsou úplně vyvinuté rybičky. Ty potom protrhnou blánu a hned plavou. Jejich počet závisí na velikosti a stáří samice, takže se pohybuje mezi 20 a 150. Pro jejich přežití je potřeba mít v akváriu dostatek rostlin (nejlépe mechu), do kterých se malé rybičky mohou schovat, před žravostí samičky. Nejlépe je, když malé rybičky přelovíte a dáte do odchovmičky. Zajistíte si novou generaci a budete mít více rybek.

V inzerátech: Prodám akvária


Tato fotografie pochází ze stránek http://rybicky.net/Mečovka zelená berlínská

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená černá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka Koi L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená černá     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby