Autor:
Yirka
Přidáno:
23/04/2008 v 20:51:18
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
03/07/2008 v 08:14:03

Zobrazeno: 18536x Hodnocení: 3.01 Hodnoceno: 1399x
1 2 3 4 5

Český název: Měchýřovka východní
Latinský název: Ampullaria australis


Čeleď:Ampullariidae (Ampulárkovití)
Původ: Jižní Amerika, později zavlečena i do Asie
Vhodná teplota: 20 - 30 °C, je schopna přežívat i pod 15 °C
Potrava: Všežravec - mražené i živé krmivo, tablety, vločkové krmivo, řasy, zelenina
Doporučené PH: od 6,8
Doporučená tvrdost vody: 6 - 15 °dGH
Agresivita: Mírumilovný plž
Charakteristika: Jedná se o jednoho z největších chovaných akvarijních plžů. Ulita je kulovitá, s kuželovitým kotoučem, velmi pevná, s až 10 hnědými a olivově zelenými proužky (vyšlechtěna je i medovězlatá varieta). Ústí ulity je eliptické, prostorné. K noze plže je trvale přirosrlé olivové víčko (operculum), kterým chrání ve spánku a nebezpeží měkké části těla. Tento předožábrý plž má i plicní vakycož mu umožňuje žít určitý čas i mimo vodu. Atmosférický vzduch do nich čerpá vysouvacím chobotem (sifonkem), proto je nutné mu nechta mezi hladinou a krycím sklem určitý prostor. Pokus není nádrž krycím sklem chráněna, hrozí únik plže a jeho zahynutí. Plž se může dožít až 5let věku, ve stáří však jejich aktivita velmi klesá. Je to jeden z nejzajímavějších akvarijních živočichů a velkým pomocníkem v likvidaci různých řas, zbytků rostlin či mrtvých organismů. Pozor, při nedostatku potravin napadají akvarijní rostliny.
Pohlavní dimorfismus: Tito plži jsou hermafrodité, ale k množení je třeba samce i samičku, protože u nich nedochází k samooplození, jedinci kopulují navzájem.
Rozmnožování: Měchýřovky kladou kokony vajíček mimo nádrž, narůžovělá vajíčka lepí v hroznech na různá místa. Proto je možná dobrá kontrola reprodukce. V kokonu je až 200 vajíček. K vývoji potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. Mladí plžíci se rodí dle teploty okolí po 2 - 4 týdnech tak, že se prokoušou z obalu vajíček a spadnou do vody. Rostou velmi rychle, v dobrých podmínkách asi 0,5cm za měsíc. Pokud chceme mít množení plžů pod kontrolou již od počátku postupujeme tak, že vajíčka po nalepení v celém kokonu odřízneme ostrým nožem nebo žiletkou a proces zrození realizujeme ve zvláštní nádržce tak, že kokon přivážeme ke krycímu sklu a čekáme na počátek rození šneků. Pokud je v nádrži necháváme i delší dobu po narození, je vhodné doplňovat vápník pro dobrou stavbu ulity. Mladí šneci jsou schopni další reprodukce v cca 6 měsících.

V inzerátech: , měchýřovka východní


Měchýřovka východní

Více fotek najdete ve fotogalerii tohoto živočicha


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní živočich(podle českého názvu) - Levátka říční Č Další sladkovodní živočich(podle českého názvu) - Modranka karpatská   Předchozí sladkovodní živočich(podle latinského názvu) - Axolotl mexický L Další sladkovodní živočich(podle latinského názvu) - Kamomilo říční     Editovat článek     Přidat fotku


Ahojky,chovám Apulárie východní,a často je mám na dně uzavřené a zcela zavíčkované.Myslíte že je někde nějaký problém? Díky Zdenina. :-)


yirka: 7 cm to uz je slusnej kolos. Mas hodne prcku? venoval bys nejake?


jirkajirka: Mám tři ve velikosti 5-7cm. Jsou to dospělé více než 2 roky staré exempláře, brzy zřejmě začnou odcházet. (Ale potomstva zanechaly dost) :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby