Lezec obojživelný: 11 tipů pro chov – charakteristika

Lezec obojživelný je vysoce agresivní jak k rybám, tak i k vlastnímu druhu. Zdržuje se ve spodní části nádrže, a jeho chov je poměrně snadný.

Tipy pro chov lezce obojživelného

  1. Objem akvária pro tohoto obojživelníka by měla být minimálně 200 litrů. Chovejte lezce v páru, a nebo po jednom.
  2. Lezec obojživelný je agresivní k jiným rybám i ke svému druhu, přesto je však vhodný i do společného akvária.
  3. Lezec je masožravec, proto mu podávejte zejména nitěnky, červy, hmyz nebo malé ryby.
  4. Dekorace a rostliny, které do nádrže umístíte, mohou být uspořádány tak, aby mezi rybami vytvořily určité vizuální bariéry. Tyto bariéry pomohou udržet klid, protože na sebe neustále nevidí.
  5. Chovatel musí zvolit a udržovat statickou úroveň slanosti akvária, aby udržel zdravá stanoviště. Udržování této úrovně salinity může být náročnější než u standardního akvária. 
  6. Prostředí lezců obojživelných je napůl suchozemské a napůl vodní a často obsahuje přírodní dřevo nebo rostlinné materiály. Snažte se toto prostředí napodobit i v akváriu.
  7. Alkalitu byste měli udržovat v rozmezí 5° až 20° dKH. Snažte se udržovat hodnotu pH v rozmezí 7,5-8,5. Ideální teplota je v rozmezí 20-26 °C.
  8. Lezci obojživelní nesnášejí stojatou vodu. Dobrým pravidlem je udržovat dobrou filtraci a měnit 10 % vody každý týden nebo 25 % každé dva týdny. Před přidáním vody do akvária nezapomeňte upravit vodu z vodovodu a upravit ji na správnou slanost a další hodnoty.
  9. Dobré akvárium pro lezce je spíše paludárium, tedy nádrž obsahující jak vodní, tak suchozemské prvky. Tento typ nádrže poskytuje lezcům směs vyvýšených vrstev a vody, aby mohli být na souši nebo ve vodě, jako by byli v přírodě.
  10. Ačkoli lezci mají tendenci žít v bahně, je tato látka pro tento typ prostředí špatným substrátem. Jemnozrnný akvarijní písek nebo drobný štěrk jsou mnohem lepší volbou, protože netuhnou a nevytvářejí usazeniny ve filtrech.
  11. Hloubka vody je důležitá. Neměla by být hlubší než 15 až 40 cm a měla by mít pozvolný sklon k souši, aby lezci mohli podle potřeby vstupovat a vystupovat.

Základní informace

  • Český název: Lezec obojživelný
  • Latinský název: Periophthalmus barbarus
  • Čeleď: Gobiidae (Hlaváčovití)
  • Původ: Madagaskar, JV Asie, Austrálie
  • Maximální velikost: Do 15 cm
  • Vhodná teplota: 20-26 °C
  • Potrava: Živá potrava, hlavně nitěnky
  • Doporučené PH: Neutrální
  • Doporučená tvrdost vody: Měkká
  • Agresivita: Agresivní

Charakteristika

Tělo lezce obojživelného je dlouhé a světle hnědé, oči vystupují nad úroveň hlavy. Zrak má lezec velmi dobrý. Latinské rodové jméno znamená „obrátit oči v sloup“. Je to odrazem toho, že lezci musí při pohybu po souši oči zvlhčovat. Stáčejí proto oční bulvy do vaku s tekutinou. Prsní ploutve mají velké, ryby se díky nim můžou pohybovat po souši. Aby mohl lezec na souši dýchat, zadržuje vodu v žaberní dutině. Při polykání potravy se tato zásoba vyleje a musí být doplněná. Mají rádi tuholisté rostliny s jemným pískem.

Pohlavní dimorfismus

Rozdíl mezi pohlavím není známý.

Rozmnožování

Rozmnožování v zajetí se doposud nezdařilo. Předpokládá se, že lezec klade jikry do jamek a samice hnízdo hlídá.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho vydrží lezci obojživelní mimo vodu?

V žaberních komorách mohou zadržovat bublinky vody, které jim umožňují dýchat žábrami i na souši. Díky tomu mohou zůstat na souši až dva dny.

❓Mohou být lezci chování pohromadě?

Lezci jsou teritoriální, potřebují dostatek prostoru a nejlépe je chovat je samotné, pokud se nepoužije velmi velké (1,3 m) akvárium. Těm, kteří ještě lezce nechovali, radíme, aby byli obezřetní a chovali pouze jednoho. Jsou agresivní a tyran může vážně ublížit nebo zabít jiného lezce.

❓Jak často bych měl lezce krmit?

Lezci by se měli krmit třikrát až pětkrát týdně v závislosti na jejich velikosti (menší zvířata vyžadují častější krmení).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu