Náhodně vybrané články o živočiších

Český název: Rak modrý
Latinský název: Cherax quadricarinatus


Čeleď: Cambaridae
Původ: Austrálie
Vhodná teplota: 15 - 28° C
Doporučené PH: 6 - 7.5
Doporučená tvrdost vody: 7 - 10° dGH
Charakteristika: Zbarvení těla je do modra, nebo do zelena. Klepeta mají světle modrá.
Pohlavní dimorfismus: Samec je vetší, má větší klepeta. Samice má za třetím párem noh dva otvory.
Rozmnožování: Pohlavní dospělosti rak dosahuje ve věku 6 měsíců. Samice nosí vajíčka pod ocasem na zadních nohách. V tomto období rak nepřijímá potravu a schovává se. Ráčci se líhnou po 20 - 30 dnech, měří cca 0,2 až 0,5 cm. Moc nežere.

Žebrovník waltlův(Pleurodeles waltl)

Český název: Žebrovník waltlův
Latinský název: Pleurodeles waltl


Čeleď: Salamandridae (Mlokovití)
Původ: Severozápadní Afrika
Vhodná teplota: 15 - 25° C
Doporučené PH: 5 - 7
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Žebrovník je poměrně oblíbený a nenároční ocasatý obojživelník. Žebrovník je podobný mlokovi, je tmavě zelený až šedý. Agresivní, vhodné chovat jedince stejné velikosti.Celoročně žijí ve vodě. Pro dva jedince je vhodné akvárium o objemu 100l. Dno může být zcela čisté (což nám umožní jeho lepší a rychlejší čištění). Dožívá se i 20 let. Na vybavení akvária není náročný, ale v nádrži je vhodný substrát, dostatečné množství kořenů, kameny a rostliny (hlavně odolné a pevné druhy). Má rád úkryty. Při chovu v místnosti se obvykle v pozdním létě a na podzim výrazněji barví, a pokud máme v akváriu zastoupená obě pohlaví, můžeme se dočkat odchovu.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je štíhlejší a má delší ocas. Samice má poměr těla a ocasu vždy výrazně kratší. Sameček má kloaku výrazně vystouplou, protože skrývá hemipenis. Kloaka samičky je méně nápadná.
Rozmnožování: Samička na jaře naklade 150 - 800 vajíček. Proměna trvá 4 měsíce. Pokud mloky chováme v létě ve venkovním bazénku a v zimě jim v akváriu snížime teplotu na 8 - 10° C, začnou se na jaře po ohřátí vody na běžných 18 - 20 °C rozmnožovat.

Krevetka denticulata(Neocaridina denticulata)

Český název: Krevetka denticulata
Latinský název: Neocaridina denticulata


Čeleď: Caridea (Krevety)
Původ: Asie
Vhodná teplota: 18 - 29 °C
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Ideální druh pro začátek. Hodí se jen k malým rybám, doporučují je ale chovat odděleně. Dorůstá sotva 3 cm. Zbarvení je závisle na podkladu.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je téměř bezbarvý a sklovitě průhledný, samička je větší, plnějších tvarů a pestřeji zbarvená.
Rozmnožování: Samička nosí vajíčka, která jsou dobře patrná a dozrávají každých 4 - 5 týdnů. Z vajíček se po cca 21 dnech vylíhnou miniaturní krevetky.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby