Náhodně vybrané články o rybičkách

Gudea motýlková (Ameka / Živorodka půvabná)(Ameca splendens)

Český název: Gudea motýlková (Ameka / Živorodka půvabná)
Latinský název: Ameca splendens


Čeleď: Živorodkovité - Goodeidae (Gudeovití)
Původ: Mexiko
Maximální velikost: 12 cm
Vhodná teplota: 20 - 25 °C
Potrava: Všežravec -raději má rostlinnou stravu
Doporučené PH: 6.5 - 8.5
Doporučená tvrdost vody: polotvrdá kolem 10 °dGH
Agresivita: Klidná, hejnová ryba.
Charakteristika: Pokud není chována v hejnu nebo je nevhodně krmena, může být agresivní k jiným rybám a okusovat jim ploutve.
Pohlavní dimorfismus: Samice je větší a má i větší břišní část. Samec má výraznější zbarvení, černé podélné čáry na boku a jasně žluté, černě lemované okraje ocasní, hřbetní a částečně i řitní ploutve. Sameček je menší a má gonopodium. Sameček je snadno rozlišitelný díky výraznému zbarvení - jasně žlutého černě lemovaného okraje ocasní, hřbetní a částečně i řitní ploutve.
Rozmnožování: Po dlouhé březosti - cca 60 dní vrhají samice 10 - 40 mladých, výjimečně i více. Mláďata jsou dost velké - 1,5 až 2 cm. Samice při porodu nebo po něm dokonce hyne.

Halančík oranžový(Aphyosemion striatum (Aphyosemion lujae))

Český název: Halančík oranžový
Latinský název: Aphyosemion striatum (Aphyosemion lujae)


Čeleď: Halančíkovité - Aplocheilidae
Původ: Afrika
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 25 °C
Potrava: živé - nítěnky; vločkové
Doporučené PH: 6.5 - 7
Doporučená tvrdost vody: 4 - 10 °dGH
Agresivita: mírumilovný
Charakteristika: Sezónní rybka žijící ve středních vrstvách vody. Má ráda plovoucí rostliny a úkryty. Ráda má i místo na plavání.
Pohlavní dimorfismus: Samička je olivově zbarvená s mnoha malými hnědými tečkami po stranách těla a částečně na ploutvích.
Rozmnožování: Malá nádržka, 24°C, měkké dno (vyvařená rašelina), voda měkká, slabě kyselá. Po vytření chovný pár odlovíme a vodu z vytírací nádržky opatrně stáhneme, aby zůstala jen nepatrná část vody nade dnem. Nádrž těsně přikryjeme a uložíme ji při teplotě 20 - 22 °C do temného prostředí (asi na 14 -20 dnů). Po uplynutí této doby vylejeme rašelinu i s jikrami do jemné hustší síťky a z rašeliny opatrně vytlačíme vodu, až se rašelina začne drobit. Rašelinu i s jikrami vložíme do misky a jemně přitlačíme. Když horní vrstva rašeliny zaschne, přikryjeme misku sklem a ponecháme znovu v klidu a v temnotě při teplotě 20° C dalších asi 14 dnů. Po té době nalejeme na rašelinu měkkou dešťovou vodu (22°C). Potěr se během několika hodin vykulí z jiker.

Štikovec páskovaný Gold (Halančík páskovaný Gold)(Aplocheilus lineatus gold)

Český název: Štikovec páskovaný Gold (Halančík páskovaný Gold)
Latinský název: Aplocheilus lineatus gold


Čeleď: Halančíkovité - Aplocheilidae
Původ: Indonésie, Indie a Cejlon
Maximální velikost: 12 cm
Vhodná teplota: 22 - 25 °C
Potrava: Všechny druhy živého krmiva
Doporučené PH: 6 - 7.5
Doporučená tvrdost vody: 8 - 20 °dGH
Agresivita: Mírumilovný druh
Charakteristika: Rybka není moc pohyblivá a většinu dne tráví nehybně těsně pod hladinou nebo ve spleti rostlin. Rybky se cítí dobře v hustě zarostlé nádrži, s oblibou se zdržují ve spleti kořenů plovoucích rostlin.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má ploutve zbarvené do žluta a celé tělo má zlatavý nádech, samička je nevýrazně zbarvená.
Rozmnožování: Tření musí probíhat v jednodruhové nádrži, nebo je třeba pár přemístit. Voda by měla být měkká, slabě kyselá. Samička přilepuje jikry na kořeny nebo rostliny, které potom sbíráme a vkládáme do měkké vody. Po dvou týdnech se líhne potěr, který okamžitě krmíme drobným krmivem (buchanky, perloočky, mikry). Rodiče nepožírají jikry ani mladé. Mladé se krmí drobnou potravu.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby