Náhodně vybrané články o rybičkách

Krunýřovec jednopruhý(Otocinclus affinis)

Český název: Krunýřovec jednopruhý
Latinský název: Otocinclus affinis


Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: jihovýchodní Brazílie
Maximální velikost: 4-5 cm
Vhodná teplota: 20 - 26°C
Potrava: býložravý
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 18°dGH
Agresivita: mírumilovné rybky
Charakteristika: Jsou to poněkud plaché, především v noci aktivní rybky. Denní dobu tráví většinou přisátí na skle, rostlině či na kamenu. Patří mezi známé ožírače řas a konzumenty zbytků potravy. Mají zvláštní tlamku, kterou se umí pevně přichytit k podkladu a kterou používají na strouhání a nasávání potravy. Jsou to hejnové rybky, a proto je dobré chovat je ve skupině. Zapotřebí je také výkonná filtrace. Při jejich nákupu je třeba být pozorný a nekupovat pohublé rybky. Často se totiž prodávají v nedobré kondici a´brzy pak hynou. Oproti běžným ancistrusům sp mají obrovskou výhodu v tom, že se nepouštějí do zdravých rostlin a že vzhledem k velikosti je lze chovat i v malých nádržkách.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou štíhlejší a oněco menší. Samičky jsou plnější v bříšku.
Rozmnožování: Na jednu samičku se doporučuje dávat do tření 2 - 3 samečky. Samička si očistí a připraví místo, kam chce jikry uložit. Sameček se k ní potom přimkne pomocí vousků prsních a břišních ploutví. Tím vznikne kapsa, do které samička klade jikry a sameček je oplodňuje. Samička je pak lepí nejen na předem vybrané místo, ale i na sklo, rostliny či kameny. To probíhá dokud se samička nevyprázdní. Více samečků se doporuuje vkládat proto, že jeden sameček by nestačil oplodnit všechny jikry, kterých bývá kolem 200 kusů. Do tří dnů se líhne potěr, který další tři dny svisle visí a pak se rozplave. Jeho odchov může být nesnadný. Jeho zdárný růst se dá zajistit podáváním nadbytku rostlinné potravy (stačí když je akvárium hodně zařasené).

Patetra dlouhonosá (Patetra lusosso)(Distichodus lusosso)

Český název: Patetra dlouhonosá (Patetra lusosso)
Latinský název: Distichodus lusosso


Čeleď: Trnobřichovité - Citharinidae (Patetrovití)
Původ: povodí řeky Zair, Kamerun, Angola
Maximální velikost: 40 cm
Vhodná teplota: 22 - 26°C
Potrava: rostlinožravá
Doporučené PH: 6,0 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 3 - 17°dGH
Agresivita: mírumilovná rybka
Charakteristika: Potřebuje poměrně hodně rostlinné potravy - například salátu nebo hrášku. Rostliny v akváriu by měli být velmi odolné (nebo umělohmotné), jinak je ožere. Je podobná Patetře šestipruhé, ale má delší rypec. Na zlatohnědém těle ryby je sedm svislých černých pravidelně uspořádaných pruhů, které sahají skoro až po břicho. Tlamka je výrazně protáhnutá. Spodní strana hlavy je stříbrná. Plutve jsou červenkavěhnědé, najsytěji je vybarvená ocasní ploutev.

Akara sedlová(Aequidens tetramerus)

Český název: Akara sedlová
Latinský název: Aequidens tetramerus


Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: střední a severovýchodní část Jižní Ameriky
Maximální velikost: 20 cm
Vhodná teplota: 24 - 26°C
Potrava: hlavně masožravá
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 12°dGH
Agresivita: Agresivní, teritoriální
Charakteristika: Většina prodávaných rybek pochází z odchovu v zajetí a nikdy nedosáhnou velikosti a barev rybek z volné přírody. Vyžadují dobrou filtraci a pravidelnou částečnou výměnu vody - ve staré vodě bývají plaché, ustrašené a vybledlé. Starší jedinci mohou být teritoriální a netoleratní.
Pohlavní dimorfismus: Samečci bývají větší, barevnější a mají zašpičatělou papilu. Samičku jsou plnější v bříšku a papilu mají zakulacenou.
Rozmnožování: Páry tvoří pevné svazky. Vytírají se na plochý, hladký povrch (například rostliny nebo kameny). Jiker bývá až tisíc a na péči o ně se podílejí oba rodiče.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby