Náhodně vybrané články o rybičkách

Bojovnice jednoskvrnná (Bojovnice obrovská)(Betta unimaculata)

Český název: Bojovnice jednoskvrnná (Bojovnice obrovská)
Latinský název: Betta unimaculata


Čeleď: Lezounovití - Osphronemidae (Guramovití)
Původ: Jižní a Víchodní Asie
Maximální velikost: 10 - 12 cm
Vhodná teplota: 22 - 25 °C
Potrava: všežravec (nitěnky, vločkové krmivo, ....)
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 6 - 15 °dGH
Agresivita: Klidná ryba, třecí revír obraňuje bez předchozí hrozby.
Charakteristika: Pochází z tekoucích vod s nižšími teplotami. Ryba vhodná do společenského akvária. Podle nálady zbarvená zlatěbronzově, s odstíny zelené, světlemodré, modré a dokonce i fialové. Nápadná u těchto bojovnic je obličejová maska, která napodobňuje rozevřenou tlamu. Zajímavostí je jedna jediná lesklá šupina, která se nachází pod okem. Velice působivá je hrozba tlamou. Během hrozivého postoje má široko rozevřenou tlamu a pozdvižené žaberní víčka. Krycí sklo, nebo kryt je nutností - rády vyskakují až 30 cm. Nádrž by měla být hustě zarostlá rostlinami.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je větší a má výraznější zbarvení.
Rozmnožování: Narozdíl od ostatních druhů bojovnic sameček pěnové hnízdo nestaví, ale má jikry v tlamě. Vývoj potěru trvá přibližně 12 dní.

Kančík černopásý(Vieja maculicauda)

Český název: Kančík černopásý
Latinský název: Vieja maculicauda


Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Střední Amerika - Mexiko,Panama, Guatemala.
Maximální velikost: 30 cm
Vhodná teplota: 24 - 28°C
Potrava: všežravec (nitěnky, vločkové krmivo, ....)
Doporučené PH: 6.5 - 8 PH
Doporučená tvrdost vody: 10 - 20°dGH
Agresivita: Teritoriální chování v obdoví tření
Charakteristika: Základem zbarvení je výrazná černá skvrna na ocasním násadci a veliká hnědočerná svislá skvrna, která se tahá od břicha po hřbet. Pro tuto rybu je vhodé větší akvárium s dobrou filtrací. Osázení rostlinami dlouho nevydrží, jelikož je zlikviduje.
Pohlavní dimorfismus: Samec má výraznější zbarvení, je větší, s oblým čelem. Základní barvu má do růžova,nebo šedomodra. Samice je šedozelená, plnější v břišních partiách.
Rozmnožování: Samice klade až 600 jiker, které se lihnou do čtyř dnů. O potěr se starají oba rodiče.

Cichlida madagaskarská(Paratilapia polleni)

Český název: Cichlida madagaskarská
Latinský název: Paratilapia polleni


Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Madagaskar
Maximální velikost: 30 cm
Vhodná teplota: 23 - 25 °C
Potrava: všežravec (nitěnky, živé krmivo, vločkové krmivo, ....)V mládí především vodní hmyz, v dospělosti nepohrdne menšími rybami. Většinou bez problémů přijímají vločkové, granulované i mražené krmivo.
Doporučené PH: 6 - 8 PH
Doporučená tvrdost vody: 7 - 12°dGH
Agresivita: V hejnu agresivní není
Charakteristika: Jedná se o nádhernou rybu černého sbarvení s bílými tečkami. Jako jedna z mála neničí rostliny. Je schopna kratší dobu přežít i ve vodě o teplotě 12°C. Pozor na vysokou hladinu dusičnanů. Tyto ryby sice patří k vytrvalých druhům, ale při dlouhodobě vysoké koncentraci dusičnanů jsou velmi náchylné na různé nemoci. Celkově je tento druh náchylný na Oodinium (krupička). Dokud se nezačnou třít, zpravidla nepoškozují rostliny, v období tření je však většinou zničí.
Pohlavní dimorfismus: Samec má čelní hrbol a protažené ploutve, bývá také o dost větší.Samec má protažené ploutve a velikost skvrn je asi třetinová oproti samici.
Rozmnožování: Při zvýšení teploty až na 30°C se ryby začínají třít.Parametry vody nejsou pro chov paratilapií podstatné. Snášejí dobře všechnu běžnou vodovodní i studniční vodu prostou dusitanů. Často se uvádí, že tyto ryby špatně reagují na velkou výměnu vody. Je možné, že prudká změna parametrů, především teploty, není pro ryby příjemná a jako ve všem, co se týká paratilapií, zkušenosti chovatelů mohou být různé, ale mým paratilapiím nečiní problémy ani 50% jednorázová výměna vody a související snížení teploty kolem 3°C. Lépe je ovšem zachovávat stabilní prostředí s maximálně 30% pravidelnou výměnou vody.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby