Nejčtenější články o rybičkách

bojovnice pestrá(Betta splendens)

Český název: Bojovnice pestrá
Latinský název: Betta splendens


Čeleď: Lezounovití - Belontiidae
Původ: Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva, Borneo, Vietnam a Thajsko
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 30°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud je jich v akvárku více)
Charakteristika: V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Doporučuje se chovat jednoho samečka a několik samic. Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší. Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Nechovají se s velkoploutvými rybami.
Pohlavní dimorfismus: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování: Chov bojovnic co se týká přípravy je poměrně složitý, odchov se daří v zajetí díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu. Proto je odchov poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je hned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária vylovit.Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10x10 cm. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odbývá pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Plůdek se líhne za 24 - 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Po 5 - 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o třtění zájem může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice mají po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.Ideálním prostředím pro chov bojovnic je akvárium klasického formátu nad 100 litrů, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Bojovnice jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterií a sinic

Živorodka duhová (paví očko, gupka)(Poecilia reticulata)

Český název: Živorodka duhová (paví očko, gupka)
Latinský název: Poecilia reticulata


Čeleď: Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: sever Jižní Ameriky, Brazílie, Venezuela, Guyana, Antilské ostrovy
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 18 - 27°C
Potrava: všežravec , sypaná potrava
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 3 - 25° dGH
Agresivita: mírumilovná, snášenlivá, společenská rybička,většinou v hejnu
Charakteristika: Ideální rybička pro začínající akvaristy. Z počátku bylo několik barevných odrůd, ale křížením jich vzniklo několik stovek. Kromě barvy se liší i tvarem ploutví. Říká se jí také paví očko - podle typických kulatých skvrnek na těle samečka - nebo gupka - podle staršího a nesprávného označení. Stále více se objevují vyšlechtěné variety speciálních barev, především z asijských dovozů. Tyto jsou pak daleko choulostivější a náchylnější k nemocem. Je velmi čilá a pohybuje se po celé nádrži. Často se vyskytuje v horní části nádrže. Při přijímání potravy všude šmejdí. Měly by se chovat v pomeru samců na samice 1:3.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je barevnější a má řitní ploutev přeměněnou v gonopodium (rozmnožovací ústrojí živorodek). Má velmi pěkně zbarvenou ocasní ploutev. Samička je větší a vzadu na břichu v blízkosti řitní ploutve má výraznou tmavou skvrnu březosti(je těhotná). Během života jsou živorodky schopny několikrát změnit pohlaví.
Rozmnožování: Rozmnožují se velice snadno, jako většina živorodek(rodí živá mlád´ata). Po asi čtyřech týdnech samička rodí mláďata. Samička je schopná mít v jednom vrhu až 100 mladých avšak málo kdyvětšinou ale jen 20 - 40. Po jednom oplodnění samcem může rodit 3x - 4x. Hned po narození klesá potěr ke dnu, kde se mu naplní plynový měchýřek a může tak začít hned plavat. Samičku je vhodné odlovit před porodem do porodničky, nebo do samostatné nádrže, která je hustě osázená, protože samička může požírat svá mláďata. Samečci pohlavně dospívají asi ve dvou měsících, samičky zhruba po třech. Po porodu se musí samice nechat odpočínout, takže se třeba dá do jiného akva., nebo se nechá v porodnici.(aspoň na pár hodin). Potěr do 6 týdnů doroste velikosti, kdy se může vrátit do akvária s velikými rybami(pokud v něm nežije už od mala) Obecně platí, že rybky se mohou vrátit do nádrže v momentě, kdy se nevejdou do tlamky dravých ryb.

Neonka červená(Paracheirodon axelrodi)

Český název: Neonka červená
Latinský název: Paracheirodon axelrodi


Čeleď: Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Venezuela, Kolumbie, Brazílie, Rio Negro
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7 pH
Doporučená tvrdost vody: 3 - 8° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, hejnová rybička
Charakteristika: Čilá rybička, která se ráda sdružuje v hejnu ve volných prostorách mezi rostlinami. Pokud je akvárium přesvětlené, nebo málo osázené rostlinami (pokud je dno světlé), tak jsou její barvy pouze naznačeny.Také pokud jich je málo,jsou ve stresu a jsou nachylnější na nemoce více,než jsou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a štíhlejší, samička je většinou plnější v bříšku
Rozmnožování: Rozmnožují se volně ve vodě -> nepotřebují rostliny. Při každém tření vypudí samice 4 - 6 jiker, které oplozeny samcem klesají ke dnu. Asi po 20 hodinách se vylíhne plůdek, který se do pěti dnů rozplave. Růst plůdku je rychlý - po třech až čtyřech týdnech jsou malé rybky 15 - 20 mm dlouhé a stejně zbarvené jako jejich rodiče. Plůdek přijímá normální potravu.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby