Nejčtenější články o rostlinách

Český název: Vraneček deštníkovitý
Latinský název: Selaginella wildenowii
Čeleď: Selaginellaceae (Vranečkovité)
Původ: Malajsie
Vhodná teplota:
20 - 28 °C
Osvětlení:
0,7 W/ l
Doporučené PH:
6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 2 - 15 °dGH
Výška:
10 - 30 cm
Charakteristika:
Tato rostlina se sice prodává jako akvarijní, ale do akvária se příliš nehodí, protože po nějaké době zajde. Hodí se tedy spíše do terária.
Pohlavní dimorfismus:
terarijní rostlina

Český název: Měchýřka jávská (Jávský mech)
Latinský název: Vesicularia dubyana
Čeleď: Musci (Mechy)
Původ: jihovýchodní Asie - Indie, Jáva, Malajsie
Vhodná teplota:
18 - 30°C
Osvětlení:
slabé (asi 25W/100 litrů)
Doporučené PH:
6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 2 - 15°dGH
Výška:
5 -25 cm
Charakteristika:
V Asii roste ve vlkých džunglích na kmenech stromů, kamenech nebo na zemi. V akváriu roste nejlépe v polostínu , ale velmi dobře i v intenzivním světle. Z počátku (než se kořeny přichytí k podkladu) roste pomalu, později se růst zrychlí. Podklad ale není nezbytný - může růst i bez něj. Tato rostlina je odolná a poměrně rychle tvoří husté porosty. Některé druhy ryb se do spleti měchýřky jávské vytírají. Je také skvělým úkrytem pro potěr.
Rozmnožování:
Množí se i výtrusy, ale nejčastější je vegetativní množení (dělením polštářků) - do akvária stačí vložit asi 3 cm dlouhý lístek a vyroste z něj nová rostlina.
Taktéž lze utrhnou kousek(3x3cm)a dát ho do malé skleničky za okno-velice rychlé množení,mohu doporučit

Český název: Trhutka plovoucí
Latinský název: Riccia fluitans
Čeleď: Ricciaceae (Trhutkovité)
Původ: celosvětově rozšířená
Vhodná teplota:
16 - 28°C
Osvětlení:
střední (50W/100 litrů)
Doporučené PH:
6, 0 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 2 - 15°dGH
Výška:
až 5 cm
Charakteristika:
V přírodě je rozšířená hlavně v mrtvých ramenech řek a rybnících. Tvoří ponořené, plovoucí i pozemní formy. Ponořené formy většinou vypadají jako plochý terč a jsou světle zelené. Jsou přichyceny ke dnu, nebo zachycené ve spleti rostlin. Plovoucí formy mají velmi různorodý tvar. Pokud mají ideální podmínky, tvoří sytě zelené koule. Pozemní formy, které mají vyvinuté kořínky, se objevují na obnažených vlkých dnech a na pobřeží. Při nadbytku živin ve vodě tyto rostliny hynou. Pokud jsou podmínky opravdu dobré, začne časem akvárium zaplevelovat a je nutné ho částečně odstranit. Tato rostlina je dobrá jak pro výtěr některých rybek, tak jako úkryt pro potěr. Plovoucí formy často slouží jako úkryt i větším rybkám nebo na stavbu pěnového hnízda.Je idálním úkrytem i pro potěr mnoha druhů ryb, které zde nacházejí svou první potravu. Aby vytvořila hustý koberec je potřeba dostatek světla. Pokud je ve vduchu dostatečná vlhkost, může růst z části i nad hladinou. Forma rostoucí pod vodou je schopna vegetovat jen na vlhkém substrátu, např. v případě vypuštění rybníka.
Pohlavní dimorfismus:
akvarijní rostlina
Rozmnožování:
Množí se výtrusy uzavřenými v tobolkách, ale hlavně vegetativně.