Nejvíce hodnocené články o mořských rybách

Hranáč šedý (Mořský zajíc)(Cyclopterus lumpus)

Český název: Hranáč šedý (Mořský zajíc)
Latinský název: Cyclopterus lumpus


Čeleď: Cyclopteridae (Hranáčovití)
Původ: Skalnaté pobřeží severovýchodního Atlantiku
Charakteristika: Žije na skalnatém dně,od mělčin do hloubky 300m.Tato zvláštní ryba má sivěmodré až zelenkavé zbarvení.Má oválné a velmi vysoké tělo,na kterém jsou 4 podélné pruhy kostěných trnů.Břišní ploutve má srostlé v jednou širokou přísavku.Ŕitní ploutev je složena z 1 tvrdýho a 10 měkkých plotevných paprsků. Sameček má v období tření na těle modré mramorování. Tělo chrání několik kostěných destiček. Mláďata mají dvě hřbetní ploutve posunuté dozadu.
Pohlavní dimorfismus: Samičky jsou většíaj do 60cm,sameček má jen kolem 50cm.
Rozmnožování: Kolem zimy a na jaře,kdy se třou,samička naklade i kolem 200000 jiker,v malých chomáčcích. O jikry se stará samec.Za 1-2 týdny se vylíhnou 6-7 mm larvy,které žijí z planktonu.

Bičonoš zobanovitý(Zanclus cornutus)

Český název: Bičonoš zobanovitý
Latinský název: Zanclus cornutus


Čeleď: Zanclidae (Bičonošovití)
Původ: korálové útesy v Indickém a Tichém oceánu
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Doporučené PH: 8 - 8.5
Charakteristika: Žije v párech nebo hejnech v blízkosti skalních útesů v hloubce až do 180 metrů. V akváriu je velmi náročný, vhodný jen do velkých koralových nádrží.Vyžaduje trvale čistou vodu bez dusičnanů. Tato atraktivní ryba má velmi vysoké, z boku stlačené tělo. Na světležlutém a bílém podkladě jsou dva široké svislé černé pruhy. Dospělé ryby mají nad očima malé růžkovité výrůstky. Tato rybka se velmi často těžko aklimatizuje. Většina jedinců tohoto druhu se specializuje zvláště na mořské houby a není schopná přijímat jinou potravu.
Pohlavní dimorfismus: Obtížně rozlišitelné.
Rozmnožování: V akváriu sa dosud nezdařilo.

Klaun očkatý(Amphiprion ocellaris)

Český název: Klaun očkatý
Latinský název: Amphiprion ocellaris


Čeleď: Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: Indický a Tichý oceán, jižní Japonsko, okolí Filipín
Vhodná teplota: 24 - 26 ºC
Doporučené PH: 8,4
Doporučená tvrdost vody: 1,023 - 1,027
Charakteristika: Žije v pobřežních vodách korálových útesů. Je to jeden z nejhezčích klaunů. Tělo má červenooranžové nebo žluté s třemi bílými, tmavě lemolovanými pásy. Je to teritoriální ryba. V akváriu by měl mít k dispozici sasank, která mu slouží jako úkryt. Ve velké sasance se může najednou schovávat i více kusů. V akváriu se množí zřídka. Své jméno dostal podle kolébavého způsobu plavání.
Pohlavní dimorfismus: Samec je menší než samice. Samice mají druhý bílý příčný pruh rozšířený až do hřbetní ploutve. U samců je tento pruh zůžený,nerozbíhá se ani dopředu ani dozadu.
Rozmnožování: V akváriu se tře u přísavného terče sasanky, v krytu jejích žahavých chapadel, ale i na strop jeskyňky bez přítomnosti sasanky. Snůžka obsahuje až 600 jiker.Pro vytření je nutná dobrá výživa a vhodná sasanka. Samec hlídá jikry, po asi devíti dnech se plůdek vykulí.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby