Náhodně vybrané články o mořských rybách

Paslizoun stříbřitý(Clinitrachus argentatus)

Český název: Paslizoun stříbřitý
Latinský název: Clinitrachus argentatus


Čeleď: Clinidae (Paslizounovití)
Původ: Portugalsko, Maroko, Atlantik
Charakteristika: Jeho tělo bývá hnědé, zelené, žluté s tmavým příčným pruhováním a bílými skvrnami a proužky. Jeho zbarvění závisí a mění se v souladu s podkladem, na němž se zdržuje. Jeho tělo je pokryto šupinami. Hlavu má zašpičatělou jako ostronos. Žije v mělké vodě od 10 cm do hloubky asi 1m. Pohybuje se málo, málo i plave, spíše se plazí a šplhá pomocí bříšních ploutví nebo hadovitými pohyby se proplétá houštinami řas. Má vyvinuty pouze dvě hřbetní ploutve, první, která je podepřena třemi trny, má krátkou a druhou, která probíhá po celém hřbetě, má dlouhou.
Rozmnožování: Tře se na chomáč řas. Jikry jsou přichyceny k substrátu dlouhými vlákny a snůšku až do vylíhnutí mladých hlídá samec.

Pyskoun vlnkovatý(Cheilinus undulatus)

Český název: Pyskoun vlnkovatý
Latinský název: Cheilinus undulatus


Čeleď: Labridae (Pyskounovití)
Původ: Pacifik
Charakteristika: Má tlusté a masité rty, hrb, který se mění se stářím ryby a tak se stáva dominantí. Dožívají se i 30 let. Dokáže změnit i své pohlaví.
Pohlavní dimorfismus: Dospívají kolem 5-7 roku života.

Bodlok proužkovaný(Acanthurus lineatus)

Český název: Bodlok proužkovaný
Latinský název: Acanthurus lineatus


Čeleď: Acanthuridae (Bodlokovití)
Původ: Východní Afrika, Tichomoří, Indonesie
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Doporučené PH: 8,1 - 8,3
Doporučená tvrdost vody: 12 - 18 dGH
Charakteristika: Pestrobarevná pruhovaná kresba tohoto bodloka nám umožní ho lehce poznat. Tělo má ze stran stlačené, mírně dlouhé, pokožka je pokrytá drsnými šupinami. Má velice malou tlamku. Základní zbarvení je oranžovohnědé s modrými podélnými pruhy, které jsou lemované černě. Po obou stranách ocasního násadce se nachází sklapovací, velmi ostrý trn. Pro chov vyžaduje velké akvárium se silným prouděním vody. Je zdatný plavec a vzhledem k své agresivní povaze ho nesmíme chovat s jinými bodloky.
Pohlavní dimorfismus: Těžko rozeznatelné pohlaví.
Rozmnožování: V zajetí se nerozmnožuje.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby