Nejnovější články o mořských rybách

Okouník mořský (Sebastes marinus )

Český název: Okouník mořský
Latinský název: Sebastes marinus


Čeleď: Ropušnicovití (Scorpaenidae)
Původ: V Atlantiku od Bílého moře po Skotsko, jižní Norsko a Island.
Charakteristika: Okouník mořský žije jak u pobřeží nad skalnatým dnem tak i na širém moři. Nejčastěji v hloubce 30 – 200 m. Má vysoké a oválné oválné tělo, s velkýma očima. Ústa jsou dlouhé, široké, téměř vodorovné .. Zuby jsou umístěny jen v horní čelisti av několika řadách. Na žebrovou víčku je několik trnů. Postranní čára těla je poměrně výrazná, tvoří ji 80 - 90 malých šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, v přední části je 12 - 15 tvrdých ploutevních paprsků, v zadní části je 11 - 13 měkkých paprsků. V řitní ploutvi se nacházejí 3 tvrdé a 6 - 8 měkkých paprsků. Prsní ploutve mají 1 tvrdý a 5 měkkých paprsků. Celé tělo je zbarvené červeně, břišní strana je světlejší.Může dosahovat váhy i kolem 15kg.Okouníci žijí v hejnech nad skalnatým dnem u pobřeží nebo na úbočích podmořských hor v hloubkách od 50 m. Tyto ryby rostou pomalu, jsou dlouhověké a velmi pomalu dosahují pohlavní dospělosti.Pro tuto čeleď je typická velká hlavou a tělo porostlé trny s jedovými žlázami.
Rozmnožování: Okouník je živorodá ryba. Páření probíhá v říjnu a v listopadu. Samice přivádí na svět mláďata v hloubce 200 – 500 m, v jednom vrhu jich je okolo 350 000.

Plejtvák myšok(Balaenoptera physalus)

Český název: Plejtvák myšok
Latinský název: Balaenoptera physalus


Čeleď: Plejtvákovití (Balaenopteridae)
Původ: všechna světová moře, vyhýbá se však oblastem plovoucích ker
Charakteristika: Plejtvák myšok má dlouhé, hydrodynamické tělo, které mu umožňuje dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Je tedy nejrychleji plovoucím druhém mezi všemi velrybami. Délkou těla se řadí těsně za plejtváka obrovského. Je to prototyp té skupiny vráskavcovitých velryb, která se vyznačuje malou hřbetní ploutví, kterou má posunutou dozadu, a roztažitelný hrdelním vakem, který může při lovu kořisti mnohonásobně zvětšit svůj objem. Hlavu má shora zploštělou, její spodní zaoblená strana se dopředu zužuje. Hrdlo a pravá polovina spodní čelisti jsou světle zbarvené, levá část spodní čelisti je tmavá. Vysvětlení tohoto jevu zatím neznáme, vědci se domnívají, že jde o jistý druh maskování, které jim umožní přiblížit se ke kořisti.Na začátku jara podnikají tyto kytovci dlouhé cesty, které směřují k polárním vodám bohatým na potravu. Živí se tam všem od antarktického krilu (drobných korýšů) až po malé druhy tresek, sépií, ančoviček, či sardinek. Do široce otevřené tlamy nabere vodu s potravou, přičemž se mu roztáhne hrdlo a následně přes rohovité kostice vodu z tlamy vytlačí a zachycenou korýši spolkne.Plejtvák myšok je najspoločenskejším příslušníkům celého rodu. Pokud je v okolním moři dostatek potravy, sdružují se tyto kytovci až do stočlenná skupin. Nejčastěji však v moři setkáváme skupiny šesti až čtrnácti zvířat, mezi nimiž jsou samice, samci i mláďata. Tyto kytovci putují každý rok tisíce kilometrů, od oblastí rozmnožování okolo rovníku do studených polárních moří bohatých na potravu. Zatímco ostatní druhy velryb táhnou od rovníku každoročně stejným směrem, jednotlivé myšok se často přidružují k jinému stádu a pak místo na sever putují k břehům Antarktidy. V každé skupině myšok existují velmi úzké příbuzenské svazky. Zvířata se navzájem dorozumívají zvláštním "jazykem", který tvoří zvuky s nízkou frekvencí. Každý tón trvá přibližně sekundu a myšok jejich vysílají několik se minutu. Předpokládá se, že se těmito tóny informují o vzájemné poloze a také o svém "hodnostním zařazení" ve skupině. Plejtvák myšok se dokáže ponořit až do hloubky 250 metrů a pod hladinou vydrží 25 minut.
Pohlavní dimorfismus: Samice až 23 m, samci do 20 m Hmotnost: 40 – 70 tun.
Rozmnožování: Jejich páření se odehrává během zimních měsíců v tropických vodách. Zásnubní rituály připomínají spíše hry. Samci si chrání samice své skupiny před mladými samci, kteří se přibližují ve skupinách či osamoceně. Samice se páří jednou za dva roky a po 11,5 měsíční graviditě přivede na svět jedno mládě, které při narození váží 3,5 tuny a dosahuje délky 6,5 metru. Často se v blízkosti rodící matky zdržuje ještě jedna samice, která mláděti pomáhá dostat se na hladinu, aby se mohlo poprvé nadechnout.

Pyskoun ostnitý(Bodianus hirsutus)

Český název: Pyskoun ostnitý
Latinský název: Bodianus hirsutus


Čeleď: Labridae (Pyskounovití)
Původ: Tichý oceán
Vhodná teplota: 23 - 28 °C
Doporučené PH: 7,8 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19 °dGH
Charakteristika: Ryba do velkých nádrží, vyžaduje prostor. Do akvárií se hodí poue velmi mladé rybky. Nádrže musí být plné úkrytů a jeskyněk.
Pohlavní dimorfismus: Těžce rozeznatelný.
Rozmnožování: Jikry vypouští volně do vody, většinou v hejnu.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. .
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby