Kryptokoryna červená: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Kryptokoryna červená je poměrně snadno pěstovatelná rostlina, která však má podmínky, které je nutno dodržet. Roste dobře i při slabém osvětlení.

Tipy pro pěstování kryptokoryny červené 

  1. Ve volné přírodě se kryptokoryna vyskytuje zcela ponořená ve vodě. Rostliny jsou tedy přizpůsobeny k čerpání všech potřebných živin ze substrátu. Z tohoto důvodu je třeba si dobře rozmyslet, kam rostlinu zasadíte. Skvělou volbou substrátu pro tuto rostlinu je jemný štěrk obohacený lateritem nebo doplňky živin.
  2. Je nutné, aby voda v nádrži byla čistá, bez bakterií a jiných znečišťujících látek. Těžké kovy a bakterie mohou způsobit rozklad a úhyn vaší rostliny.
  3. Pořiďte si vodní filtr, který odstraní všechny odpadní látky z vaší nádrže. Tímto způsobem udržíte dobrou hygienu vody a dáte rostlině větší šanci na přežití. 
  4. Dodržujte pravidelnou výměnu vody. Doporučujeme měnit přibližně 20 % vody v nádrži každé dva týdny, což by mělo být poměrně snadné dodržet.
  5. Pokud chcete dodávat rostlině CO2, pak používejte jen malé dávky a snižte osvětlení v nádrži. Vaše rostlina se změnám pomalu přizpůsobí.
  6. Pro dosažení nejlepších výsledků udržujte tvrdost vody na úrovni přibližně 8-10 dGH a pH mírně kyselé nebo neutrální. Výborné by bylo pH 6-8.
  7. Měli byste dbát na to, aby voda v nádrži měla hloubku přibližně 20-30 cm. Tak se listy ještě více rozzáří.
  8. Nezapomínejte na sledování teploty vody, aby byla stabilní. K zefektivnění tohoto procesu můžete použít nádržový teploměr. V žádném okamžiku by se teplota neměla odchýlit o více než 3 stupně. Ideální teplota v akváriu by se měla pohybovat od 22 do 26 stupňů Celsia.
  9. Umístění kryptokoryny do nádrže, která není plně zacyklená, je nebezpečné a mohlo by vést k úhynu rostliny. Proto si před vysazením dejte na čas a ujistěte se, že podmínky v nádrži jsou v mezích možností a že je nádrž dobře zacyklená.
  10. Kryptokorynu lze pěstovat i emerzně, ale nemůžete ji pěstovat v zahradním jezírku.
  11. Ideální místo, kam byste měli rostlinu zasadit, je střední část vašeho akvária. Tam bude nejvíce prospívat.

Základní informace

  • Český název: Kryptokoryna červená
  • Latinský název: Cryptocoryne affinis
  • Typ: Akvarijní rostlina
  • Původ: Malajský poloostrov (jižní a východní Asie)
  • Čeleď: Araceae (Áronovité)
  • Výška: 10-30 cm
  • Šířka: 2-3 cm
  • Vhodná teplota: 22-26°C
  • Osvětlení: 0,3W/l
  • Doporučené PH: 6,8-7,8
  • Doporučená tvrdost vody: 8-20°dGH

Charakteristika

Kryptokoryna je nenáročná rostlina patřící k nejčastěji pěstovaným akvarijním rostlinám. Pokud má dostatek světla, pak bývá zelená, pokud roste v polostínu, pak bývá mírně fialová. Při dobrých podmínkách roste poměrně rychle. Při velké změně složení vody, teploty či intenzity osvětlení, nebo ve vodě s vysokým obsahem dusičnanů a dusitanů může dostat kryptokorynovou nemoc. Ta se projevuje děravěním a později i rozpadem listů. Pokud se podmínky zlepší, nebo si rostlina zvykne na nové podmínky, opět vyroste z oddenků, které zůstanou ve dně. Rostlina může růst i v bahně, ovšem lépe se jí daří pod vodou a v hlubokém zastínění.

Rozmnožování

Kryptokoryna se rozmnožuje postranními kořenovými výběžky. Rostlina vytváří husté porosty, které stále houstnou (je třeba je prořezávat) a rozšiřují se do stran.

Často kladené dotazy

❓Je těžké pěstovat kryptokoryny?

Rostliny z rodu Cryptocoryne, které akvaristé obvykle označují jako kryptokoryny, jsou jedny z nejjednodušších vodních rostlin. Je však nutné jim dopřát několik podmínek, které požadují.

❓Jak dlouho trvá růst kryptokoryny?

Mladé rostlině může trvat 3 až 5 měsíců, než vyroste do plné velikosti. Jelikož se jedná o pomalu rostoucí rostlinu, hlavním faktorem úspěchu u této rostliny jsou dlouhodobě stabilní podmínky. 

❓Mohou kryptokoryny růst při slabém osvětlení?

Ano. Kryptokoryna skutečně nejlépe roste při slabém osvětlení a nepotřebuje mít umělé osvětlení.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu