Autor:
Horac
Přidáno:
19/10/2007 v 17:38:06
Autor změny:
Viki
Naposledy změněno:
21/02/2008 v 13:24:28

Zobrazeno: 12410x Hodnocení: 3.02 Hodnoceno: 890x
1 2 3 4 5

Český název: Krunýřovec jehlicovitý
Latinský název: Farlowella acus


Čeleď:Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: Venezuela, část povodí Amazonky
Maximální velikost: 22 cm
Vhodná teplota: 21 - 26°C
Potrava: převážně rostlinožravý -> řasy, hrášek, mrkev, salát
Doporučené PH: 6,5 - 7,4
Doporučená tvrdost vody: 6 - 15°dGH
Agresivita: mírumilovná plachá rybka
Charakteristika: Často se maskují za napadanou větvičku, aby mohli přijmout dostatek rostlinné potravy (která není zrovna moc bohatá na živiny). Nejraději jí večer. Protože samci jsou v období tření silně teritoriální, doporučuje se chovat jen jednoho samce s jednou nebo více samicemi. Dominantní samec se snaží ostatní samce zahnat vztyčenými prsními trny, údery hlavou nebo přísavkou, ale někdy může napadat i samice, které nejsou připravené ke tření. V nádrži je pro něj vhodné jemnozrnné dno a širokolisté rostliny.
Pohlavní dimorfismus: Samice jsou statnější než samci, kteří mají delší rypec pokrytý štětinami.
Rozmnožování: Před třením si pár vybere místo kam uloží jikry (většinou v blízkosti filtru nebo čerpadla) a očistí ho. Při samotném tření jsou k sobě rybky přitisknuty. Samička lepí jikry asi po pěti kusech na zvolené místo a sameček je oplodňuje. Jiker bývá celkem kolem 50 kusů. Je potřeba voda o tvrdosti kolem 6°dGH, jinak jikry odpadávají. Veškerou další péči o jikry přebírá samec, proto se doporučuje samici odlovit. Sameček jikry ovívá ploutvemi (tím k nim přivádí okysličenou vodu), odstraňuje neoplozené jikry a pomáhá mláďatům z jikerných obalů. Ty se líhnou asi do 11 dnů. do dalšího týdne stráví žloutkový váček a přijmají drobnou potravu (narozdíl od dospělých i přes den).


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.awtools.netKrunýřovec jehlicovitý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Krunýřovec jednopruhý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Krunýřovec jumbo   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra dvouskvrnná L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Krunýřovec amazonský     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby