Autor:
Horac
Přidáno:
25/10/2007 v 21:16:02
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
08/03/2012 v 13:10:44

Zobrazeno: 16758x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 1075x
1 2 3 4 5

Český název: Krunýřovec jednopruhý
Latinský název: Otocinclus affinis


Čeleď:Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: jihovýchodní Brazílie
Maximální velikost: 4-5 cm
Vhodná teplota: 20 - 26°C
Potrava: býložravý
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 18°dGH
Agresivita: mírumilovné rybky
Charakteristika: Jsou to poněkud plaché, především v noci aktivní rybky. Denní dobu tráví většinou přisátí na skle, rostlině či na kamenu. Patří mezi známé ožírače řas a konzumenty zbytků potravy. Mají zvláštní tlamku, kterou se umí pevně přichytit k podkladu a kterou používají na strouhání a nasávání potravy. Jsou to hejnové rybky, a proto je dobré chovat je ve skupině. Zapotřebí je také výkonná filtrace. Při jejich nákupu je třeba být pozorný a nekupovat pohublé rybky. Často se totiž prodávají v nedobré kondici a´brzy pak hynou. Oproti běžným ancistrusům sp mají obrovskou výhodu v tom, že se nepouštějí do zdravých rostlin a že vzhledem k velikosti je lze chovat i v malých nádržkách.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou štíhlejší a oněco menší. Samičky jsou plnější v bříšku.
Rozmnožování: Na jednu samičku se doporučuje dávat do tření 2 - 3 samečky. Samička si očistí a připraví místo, kam chce jikry uložit. Sameček se k ní potom přimkne pomocí vousků prsních a břišních ploutví. Tím vznikne kapsa, do které samička klade jikry a sameček je oplodňuje. Samička je pak lepí nejen na předem vybrané místo, ale i na sklo, rostliny či kameny. To probíhá dokud se samička nevyprázdní. Více samečků se doporuuje vkládat proto, že jeden sameček by nestačil oplodnit všechny jikry, kterých bývá kolem 200 kusů. Do tří dnů se líhne potěr, který další tři dny svisle visí a pak se rozplave. Jeho odchov může být nesnadný. Jeho zdárný růst se dá zajistit podáváním nadbytku rostlinné potravy (stačí když je akvárium hodně zařasené).


Tato fotografie pochází ze stránek http://vitawater.ru/Krunýřovec jednopruhý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Krunýřovec itaitubský Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Krunýřovec jehlicovitý   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Ostnojazyčnatec černý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Krunýřovec Otocinclus cocama     Editovat článek     Přidat fotku


tyto rybky jsou super, všechny řasy na rostlinách jsou pryč :-) :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby