Krunýřovec jednopruhý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Krunýřovec jednopruhý je hejnová rybička, která je plachá a nejistá. Nejvíce jim vyhovuje život s rybkami stejného druhu.

Tipy pro chov krunýřovce jednopruhého

  1. Tyto ryby jsou mírumilovné, ale nejsou kompatibilní s velkými, agresivními nebo dravými kolegy v nádrži, takže je chovejte pouze s podobně mírumilovnými rybami.
  2. Krunýřovec přijímá rostlinnou potravu, podávejte mu běžné granule se spirulinou.
  3. Jsou plaché a samotářské. Ryby rychle plavou a při pocitu nebezpečí se vrhají přes nádrž, aby se nějak ukryly – jsou od přírody pasivní a konfliktům se vyhýbají, jak jen to jde; proto mějte vždy zakryté víko.
  4. Krunýřovcům nejvíce vyhovuje život s rybkami vlastního druhu. Cítí se tak bezpečněji a jsou aktivnější.
  5. Občas vyplouvají na vodní hladinu, aby se nadechli vzduchu, zejména pokud je ve vodě nedostatek kyslíku, takže opět platí pravidlo mít vždy zakrytou nádrž.
  6. Tyto rybky se s chutí živí řasami, proto by v akváriu měly neustále nějaké být. Případně dokrmujte spirulinou.
  7. Na dno nádrže zvolte měkký, jemnozrnný písčitý substrát. Krunýřovci jsou dno obývající živočichové, o kterých je známo, že hrabou v substrátu, proto se vyhněte hrubým substrátům, které by mohly poranit tělo ryby.
  8. Rybky ocení i dekorace (kameny, jeskyně, naplavené dřevo) a dostatek rostlin, díky kterým se bude tvořit dostatek řas.
  9. Minimální objem nádrže pro hejno šesti rybiček by mělo mít alespoň 60 litrů, ideálně však více.
  10. Krunýřovci nejsou nijak náchylní k nemocem, každopádně je mohou postihnout běžné nemoci, kterým se dá předejít pravidelnou výměnou vody.
  11. Ke tření využijte jednu samičku a dva až tři samečky, aby bylo rozmnožování jednodušší.

Základní informace

  • Český název: Krunýřovec jednopruhý
  • Latinský název: 
  • Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
  • Původ: Jihovýchodní Brazílie
  • Maximální velikost: 4-5 cm
  • Vhodná teplota: 20-26°C
  • Potrava: Býložravec
  • Doporučené pH: 6-7,5
  • Doporučená tvrdost vody: 5-18°dGH
  • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Jsou to poněkud plaché, především v noci aktivní rybky. Den tráví většinou přisátí na skle, rostlině či na kamenu. Patří mezi známé požírače řas a konzumenty zbytků potravy. Mají zvláštní tlamku, kterou se umí pevně přichytit k podkladu, a kterou používají na strouhání a nasávání potravy. Jsou to hejnové rybky, a proto je dobré chovat je ve skupině. Zapotřebí je také výkonná filtrace. Při jejich nákupu je třeba být pozorný a nekupovat pohublé rybky. Často se totiž prodávají ve špatné kondici a brzy pak hynou. Oproti běžným druhům mají obrovskou výhodu v tom, že se nepouštějí do zdravých rostlin a že vzhledem k velikosti je lze chovat i v malých nádržích.

Pohlavní dimorfismus 

Samečci jsou štíhlejší a o něco menší. Samičky jsou plnější v bříšku.

Rozmnožování 

Na jednu samičku se doporučuje dávat do tření 2-3 samečky. Samička si očistí a připraví místo, kam chce jikry uložit. Sameček se k ní potom přimkne pomocí vousků prsních a břišních ploutví. Tím vznikne kapsa, do které samička klade jikry a sameček je oplodňuje. Samička je pak lepí nejen na předem vybrané místo, ale i na sklo, rostliny či kameny. To probíhá dokud se samička nevyprázdní. Více samečků se doporučuje vkládat proto, že jeden sameček by nestačil oplodnit všechny jikry, kterých bývá kolem 200 kusů. Do tří dnů se líhne potěr, který další tři dny svisle visí a pak se rozplave. Jeho odchov může být složitý. Jeho zdárný růst se dá zajistit podáváním nadbytku rostlinné potravy (stačí když je akvárium hodně zařasené).

Často kladené dotazy

❓Je péče o krunýřovce jednopruhé snadná?

Péče o krunýřovce může být složitá, protože se jedná o choulostivou sladkovodní akvarijní rybu, ale většinou s ní nebývají žádné potíže (Zdroj).

❓Jsou krunýřovci aktivnější ve dne nebo v noci?

Krunýřovci jednopruzí jsou aktivní rybičky, které jsou nejaktivnější v noci.

❓Čistí krunýřovci nádrže?

Ano. Krunýřovci jednopruzí čistí sklo, ale naprosto nejraději čistí rostliny. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu