Autor:
Horac
Přidáno:
28/09/2007 v 21:47:18
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
17/02/2009 v 14:58:01

Zobrazeno: 21134x Hodnocení: 2.83 Hodnoceno: 1171x
1 2 3 4 5

Český název: Keříčkovec dvoupásý
Latinský název: Heteropneustes fossilis


Čeleď:Sumci - Heteropneustidae (Pakeříčkovcovití)
Původ: Borneo, Indie, Thajsko
Maximální velikost: 50 cm
Vhodná teplota: 22 - 28°C
Potrava: všežravec, preferuje masitou stravu (žížaly, hovězí srdce...) a má tendenci se přežírat
Doporučené PH: 6,0 - 7,7
Doporučená tvrdost vody: 5 - 24° dGH
Agresivita: dravá ryba
Charakteristika: Zbarvení je tmavé, šedohnědé až šedočerné, kolem úst mají ryby čtyři páry dlouhých vousů. Jedná se o nočního dravce, který požírá veškerou potravu živočíšního původu, včetně malých ryb. S touto rybou je třeba zacházet velmi opatrně kvůli jedovatým ostnům na prsních ploutvích. Po celé délce těla má přídavný dýchací orgán ve tvaru cévnaté dutiny, který jí umožňuje žít i ve vodách s nízkým obsahem kyslíku a přežít tak dlouhé suché letní měsíce. Akvárium by mělo být dobře osázené a pořádně zakrytované, aby nevyskočila. Přestože je tato rybka teritoriální, doporučuje se chovat skupinku alespoň o třech členech. Vytvoří se mezi nimi jakási hierarchie. Pokud nemají dostatek úkrytů a místa na teritoria, dochází ke rvačkám, při kterých si ryby mohou vytrhnout i větší kusy ploutví, které ale brzy dorostou.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou menší a štíhlejší než samice.
Rozmnožování: Vytírají se většinou při poklesu atmosferického tlaku do jamky v substrátu. V příodě probíhá tření v období dešťů, tedy mezi srpnem a říjnem. Tření je dosti bouřlivé. Sameček plave za samičkou ve vzdálenosti maximálně 5 centimetrů a dotýká se jí vousky. K samotnému tření dochází v noci nebo ráno. Sameček se přitiskne k samičce, která se prohne a vypustí jikry. To se opakuje dokud samičce jikry nedojdou. Jikry jsou zelené, velké asi 1 milimetr, bývá jich tolik, že pokryjí celé dno nádrže a jsou citlivé na zaplísnění (proto se doporučuje dávat zředěný antiplísňový přípravek). Kvůli dravosti a žravosti se doporučuje rodiče odlovit. Asi do jednoho dne se vylíhne potěr. Krmte ho vařeným žloutkem a později drobnou živou potravou. Rostou rychle a nerovnoměrně. Když mají asi 5 cm (zhruba po dvou měsících) je můžete přemístit do nádrže s dospělými - už by jim neměli ublížit.

V inzerátech: Daruji


Keříčkovec dvoupásý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Keříčkovec angolský Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Keříčkovec úhořovitý   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Pakeříčkovec dvoupásý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - křížovec Brachiův     Editovat článek     Přidat fotku


Kdo daruje nebo prodá samce keříčkovce dvojpásého? Nejlépe K.Vary a okolí. Děkuji.


Keřičkovec je najhesči ryby kterou mam v akvarium všichni ho obdivuji.Chci si koupit samičku , protože mam samse a chtěl bych mět male keřičkovce. :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby