Autor:
Miro03
Přidáno:
11/06/2009 v 16:48:54
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 6491x Hodnocení: 2.79 Hodnoceno: 855x
1 2 3 4 5

Český název: Kapor lysec
Latinský název: Cyprinus carpio


Čeleď:Cyprinidae (Kaprovití)
Maximální velikost: 100 - 130 cm
Potrava: všežravec, hmyz, žížaly, různé návnady (kukuřice, brambory atd.)
Agresivita: Mírumilovná plachá ryba
Charakteristika: Vysoké zavalité tělo bez šupin, případně jen s malým množstvím šupin v oblasti hřbetní ploutve a hlavy. Dožívá se vysokého věku kolem 30 roků. Některé záznamy uvádí dokonce 40 až 50 roků. Jeho váha dosahuje pozoruhodných čísel, najvětší ulovený lysec měl okolo 40 kg. V oblibě má pomalu tekoucí vody, největší výskyt je v mrtvých ramenech řek, jezerech a rybnících. V období před bouřkami a při změnách tlaku je velmi aktivní (při chuti). Při poklesu teploty vody se jeho metabolismus zpomaluje, čímž se snižuje šance na jeho úspešné ulovení. V období slnečných a teplých dní se rád vyhřívá pod hladinou vody. V případě chovu v jezírku musíte počítat s objemem 10 tisíc litrů a více a s minimálním sloupcem vody 100 cm.
Pohlavní dimorfismus: Dokud není připravený na tření je pohlaví jen těžko rozpoznatelné. Odborníci samce rozpoznávají podle širších břišních ploutví. Pohlavně dospívá ve 2 až 5 rocích života.
Rozmnožování: K tření dochází v období, kdy se voda začíná oteplovat(květen, červen). V oblibě má zarostlé oblasti s nižším sloupcem vody. Jikry klade na rostliny, hodně plodné ryby jich mývají statisíce až miliony. Rozplavaný potěr není nijak vybíravý, sežere prakticky všechno(hmyz, červíky, různé chovatelské směsi patričné velikosti...), poměrně rychle roste a přibírá na váze. V třetím roku života už dosahuje váhy 1,5 až 2 kg.


Kapor lysec


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Kanic žlutomodrý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Kapr koi   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Kapr obecný L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Kapr koi     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby