Autor:
Yirka
Přidáno:
24/06/2008 v 16:50:01
Autor změny:
Geminika
Naposledy změněno:
29/03/2012 v 20:54:44

Zobrazeno: 5809x Hodnocení: 3.01 Hodnoceno: 879x
1 2 3 4 5

Český název: Indický lotos
Latinský název: Nymphaea stellata


Původ: Jihovýchodní Asie
Čeleď:Nymphaeaceae (Leknínovité)
Výška: až 30 cm široké listy
Vhodná teplota: 22 - 28 °C
Osvětlení: 0,75W/l
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: není podstatná
Charakteristika: Listy jsou střídavé, vyrůstají z oddenku, s palisty, splývají na vodní hladině nebo vyčnívají z vody, s průduchy jen na vrchní straně čepele. Stonek je bez druhotného hrubnutí. Na vrcholu oddenku na konci sezony vytvářejí hlízovité zásobní orgány. Stopky listů jsou dlouhé a přirůstají uprostřed šítnatý čepele. Žilnatinou je dlanitá (paprskovitě). Květy jsou jednotlivé, velké, oboupohlavní, úžlabní, vyčnívající nad hladinu na dlouhých stvolech. Opeľované jsou hlavně brouky. Všechny květní orgány jsou acyklické. Okvětní plátky v počtu 22 až 30. Tyčinek je mnoho (asi 200 až 400), dozrávají centripetální. Gynéceum je vrchní apokarpné, z 12 až 40 volných plodolistov, jednotlivě zapuštěných do zploštenej vrchní plochy dužnatých receptákula a obsahujících jediné vajíčko. Plodem jsou nepukavé oříšky vnořené do receptákula. Semena mají velké embryo a tenký endosperm .Z hlízek vyrůstají střelovité listy s řapíky. Kvete různorodě - modře, růžově i červeně. Používá se jako solitér. Vzhledem k bujnému růstu je je třeba udržovat řezem.
Rozmnožování: S množením této rostliny nejsou zkušenosti.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.aquahobby.com/Indický lotos


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí rostlina(podle českého názvu) - Hygroryza osinatá Č Další rostlina(podle českého názvu) - Ještěrkovec nící   Předchozí rostlina(podle latinského názvu) - Leknín pubescens L Další rostlina(podle latinského názvu) - Leknín bílý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby