Autor:
Hanča
Přidáno:
03/09/2008 v 16:02:43
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
01/07/2009 v 19:14:53

Zobrazeno: 5012x Hodnocení: 1.89 Hodnoceno: 9x
1 2 3 4 5

Český název: Hlaváč sundský (Hlavačka sundská, Hlaváč rytířský)
Latinský název: Stigmatogobius sadanundio


Čeleď:Gobiidae (Hlaváčovití)
Původ: Borneo, Sumatra, Jáva, Filipíny
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 20 - 26 °C
Potrava: živá i mražená potrava (nitěnky, larvy komárů...),požírá i řasy
Doporučené PH: 7,6 - 8,0
Doporučená tvrdost vody: 10-30°dGH
Agresivita: Teritoriální ryba
Charakteristika: Středně velké akvárium. Ryby obývají převážně střed nádrže a dno. Mají rády slunce. Mohou mít trochu mořské soli ve vodě, ale není to nezbytné. Vyhovuje mu kolísání teploty- ve dne teplejší a v noci chladnější voda.Nejspokojnější je v nádrži s mnoha úkryty. Ty využívá v období tření. Nedá se aklimatizovat v měkké a kyselé vodě.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou o něco větší.
Rozmnožování: tření lépe probíhá při zvýšené teplotě. Samička naklade na strop jeskyně do 1000 jiker. O plůdek se starají oba rodiče. Odchov je celkem snadný.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.vergari.comHlaváč sundský (Hlavačka sundská, Hlaváč rytířský)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Hlaváč smaragdový Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Hlaváč wui   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Hrbohlavec Tinantův L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Hlaváč smaragdový     Editovat článek     Přidat fotku


Tyto ryby jsem sehnal od slovenské firmy JH Botia loni v říjnu prakticky dospělé. Z 20 ks jsem musel asi 2/3 jedinců vyřadit.Byli nakaženi Lymphocystozou,což je celkem běžné u ryb z brakických vod.Bohužel nelečitelné.Ale velmi dobře toto virové onemocnění snášejí.I přes vědomí ohromného nebezpečí pro celou pěstírnu,jsem si část nezasažených ryb ponechal.Žijí do dnes. Zbylých 8 jedinců 5 samců,3 samice,žije v nádrži cca 100l ve vod.vodě tvrdé 25°N a dosolené na cca 2.000 mS.Protože množím několik druhů hlaváčů,přizpůsobil jsem jim nádrž podle zkušenosti z hlaváči Chlamydogobius eremius.Z drenážních trubek /cihlových/ o průměru 8 cm a stejné délky.Ostatní prostor volný,bez písku a rostlin.Ryby jsou všežravci,ale rostlinnou stravu a perloočky nepotřebují na jídelním lístku.Samci zabydleli trubky,samice k sobě moc nepouští.Jen zřídka,aby dali najevo, kdo je nádrži pánem.Zkoušel jsem již dávat písek na dno,dát spoustu rostlin od jávského mechu po vodní hyacinty,měnil teplotu a tvrdost vody,zatím jsem neviděl jediný náznak tření.A ryby jsou ve velmi dobré kondici. Ale protože hlaváči patří celá léta k mým oblíbencům,udělám vše,abych je přiřadil k těm 100.000 dalších,které jsem již odchoval. Dědek mlokSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby