Autor:
Horac
Přidáno:
25/06/2007 v 12:35:12
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 14400x Hodnocení: 2.9 Hodnoceno: 979x
1 2 3 4 5

Český název: Gavúnek duhový
Latinský název: Nematocentris maccullochi (Melanotaenia maccullochi)


Čeleď:Gavúnkovití - Melanotaeniidae
Původ: severovýchodní Austrálie
Maximální velikost: 7 cm
Vhodná teplota: 20 - 26°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 8 - 12° dGH
Agresivita: čilé, mírumilovné, společenské rybičky
Charakteristika: Tělo těchto dlouhověkých rybiček je protáhlé, poměrně vysoké, ze stran silně sploštělé, s dvěma hřbetními ploutvemi. Kromě hřbetu, který je hnědý, a břicha, které je žlutozelené, je rybička šedostříbrná a modravě se leskne. Boky jsou lemovány sedmi červenohnědými podélnými pruhy. Šupinky v těchto pruzích se perleťově lesknou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je výrazněji červeně zbarvený a je také štíhlejší. Samička je proti němu méně barevná a prsa a hrdlo má jen oranžové.
Rozmnožování: Pro rozmnožování potřebují středně velkou nádrž osázenou jemnolistými rostlinami. Na jejich listy totiž samička při tření, které trvá někdy i několik dnů, klade jikry. Ty je nutné chránit před přímým osvětlením. Rodiče se o ně vůbec nezajímají - neošetřují je, ale zase je také nepožírají. Potěr se líhne asi po 10 dnech.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.aquabase.orgGavúnek duhový


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Gavúnek diamantový Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Gavúnek Gertrudin   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra císařská černá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Vějířovka Nematolebias papilliferus     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby