Autor:
Horac
Přidáno:
22/01/2008 v 18:51:00
Autor změny:
Dadka21
Naposledy změněno:
22/09/2008 v 16:02:15

Zobrazeno: 8965x Hodnocení: 2.95 Hodnoceno: 1003x
1 2 3 4 5

Český název: Cichlidka Nijssenova
Latinský název: Apistogramma nijsseni


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Peru
Maximální velikost: samečci 7 cm, samičky 5
Vhodná teplota: 23 - 28°C
Potrava: všežravec, preferují živou či mrazenou potravu - zvlátě hmyz
Doporučené PH: 5,5 - 6,5
Doporučená tvrdost vody: 1 - 6°dGH
Agresivita: klidná a mírná rybka
Charakteristika: Je velice citlivá na kvalitu vody - hlavně na obsah dusíkatých látek a tvrdost vody, proto je nutné vodu často měnit. Pokud nemá vhodné prostředí, její barvy nejsou příliš výrazné. V akváriu má ráda úkryty (kameny, kořeny či půlky kokosových ořechů) a husté porosty rostlin. Zbarvení této rybky je zelenkavěžluté s modravým nádechem na bocích. Podle nálady vystupují na těle svislé tmavé pruhy a šikmý pás přes oko. Na plně vybarvených jedincích je hřbetní ploutev modrá s červeným a žlutým lemem. Zaokrouhlený okraj ocasní ploutve je ostřečervený.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou větší a jejich tělo je velmi barevné (hlavně modrá a tyrkysová). Samičky jsou menší a jasně žluté s velkou černou skvrnou na bocích.
Rozmnožování: Vytírají se na do jeskyní. Samička jikry ovívá ploutvemi a vybírá plesnivé jikry. V tomto období může být i poměrně agresivní. Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje v tlamce. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijmá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku.


Tato fotografie pochází ze stránek http://commons.wikimedia.orgCichlidka Nijssenova


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka mramorovaná Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka oranžová   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka Macmasterova L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka Ortmannova     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby