Autor:
Dadka21
Přidáno:
07/09/2008 v 19:44:46
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
28/06/2009 v 14:31:50

Zobrazeno: 6587x Hodnocení: 1.75 Hodnoceno: 8x
1 2 3 4 5

Český název: Cichlidka konžská (Cichlidka modrá)
Latinský název: Nanochromis parilus (Nanochromis nudiceps)


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Povodí řeky Kongo ve střední Africe
Maximální velikost: 7,5 - 9 cm
Vhodná teplota: 22 - 27 °C
Potrava: nitěnky, perloočky buchanky, larvy komárů a pakomárů, suché krmivo
Doporučené PH: 5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 8 °dGH
Agresivita: v období tření je teritoriální, samci jsou agresivní navzájem
Charakteristika: Tato jemně kolorovaná rybka má na šedohnědém těle velkou modrou oválnou skvrnu za prsními ploutvemi. Na horní polovině ocasní ploutve se střídají hnědočervené a žluté proužky. Existuje domněnka, že správný název tohoto druhu je Nanochromis parillius a že pravý Nanochromis nudiceps je v akvariích jen vzácně. Chovejte je v jednodruhovém akváriu. Agresivní ryba žijící u dna, zdržuje se v úkrytech. Chováme v samostatné nádrži nebo společně s rybami žijícími u hladiny. V nádrži by měly být úkryty z kamenů. Nutná je pravidelná výměna vody, rybky jsou náchylné na dusikaté látky. Jinak jde o nenáročné, bezproblémové rybky.
Pohlavní dimorfismus: Samec má pysk nahoru a hřbetní ploutev má na koncích bílou, zatímco samice má pysk dolů a na hřbetní ploutvy nemá bílé okraje. Dominantní samec může mít výrazný čelný hrb. Samičky jsou menší, dorůstají do 6 cm. Dospělé samičky mají vyklenuté bříško a neustále vystrčené kladélko.
Rozmnožování: Dospívají přibližně ve stáří jednoho roku. Odchov je možný, ale obtížný. Použijeme kyselou vodu (pH 5-6.5) a zvýšíme teplotu. K rozmnožování dochází ve skalnatých úkrytech nebo v umělých jeskyňkách. Jikry hlídá samice, okolí střeží sameček. Jikry se líhnou po 3 dnech.

V inzerátech: čichavec modrý


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.thekrib.comCichlidka konžská (Cichlidka modrá)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka klínoskvrnná Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka Lepidiolamprologus kendalli   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra hbitá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka klamavá     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby