Autor:
Horac
Přidáno:
12/11/2007 v 19:53:52
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 9504x Hodnocení: 2.8 Hodnoceno: 1027x
1 2 3 4 5

Český název: Cichlidka dvoupruhá (Cichlidka Kleeova)
Latinský název: Apistogramma bitaeniata (Apistogramma kleei)


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: horní tok Amazonky - Peru, Brazílie
Maximální velikost: samečci až 7 cm, samičky 4 cm
Vhodná teplota: 23 - 26°C
Potrava: všežravec, hlavně masitá potrava
Doporučené PH: 4,5 - 7,0
Doporučená tvrdost vody: 4 - 9°dGH
Agresivita: mírná rybička (i když vypadá jako lovec)
Charakteristika: Samičky si vytvářejí malé teritoria, která si chrání jak proti sobě navzájem, tak proti ostatním rybkám, kromě některých samců. Samci si vytvářejí velká teritoria (proto se většinou doporučuje chovat jen jednoho, pokud nemáte nádrž o objemu alespoň 200 litrů), která mnohdy zahrnují i teritoria několika samic. Je pravděpodobné, že se samec postupně vytře se všemi samicemi, které žijí v jeho teritoriu. Jinak jsou ale tyto rybky snášenlivé a mírné. V akváriumají rády hodně rostlin a úkrytů. Jsou citlivé na chemické znečištění a kvalitu vody.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou větší, barevnější a mají delší ploutve než samičky.
Rozmnožování: Jikry kladou na strop jeskyní (dá se nahradit například květináčem), pevný podklad či listy rostlin. Samička klade jikry a lepí je na vybrané místo, přičemž bývá obrácené hřbetem dolů. Sameček zatím hlídá se staženou ocasní ploutví. Když pak oplozuje již nalepené jikry, neobrací se jako samička, jen zaujme šikmou polohu a vypouští velmi lehké sperma. Při tření by rybky neměli být rušeny, a tak se doporučuje nádrž zatemnit (například papírem). Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijmá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku. Většinou je v potěru více samečků než samiček.

V inzerátech: KOMPÍM CICHLIDKY


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.aquahobby.comCichlidka dvoupruhá (Cichlidka Kleeova)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka dvoupruhá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka Hippolytina   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka dvoupruhá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka Borelliho     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby