Autor:
Horac
Přidáno:
09/01/2008 v 17:37:36
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 12120x Hodnocení: 2.67 Hodnoceno: 1230x
Děkuji za ohodnocení článku

Český název: Cichlidka Borelliho
Latinský název: Apistogramma borellii


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: řeky Mato a Paraguay v Jižní Americe
Maximální velikost: samečci 8 cm, samičky 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 26°C
Potrava: všežravec, preferuje masitou potravu
Doporučené PH: 5,5 - 7,0
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15°dGH
Agresivita: mírumilovná, někdy plachá, ale teritoriální rybička
Charakteristika: I když si tyto rybky hlídají své teritorium mimo období tření ke konfliktům s ostatními rybami většinou nedochází. Někteří akvaristé tvrdí, že se v hejnu objevily mladé neplodné samice. Pravděpodobně to ale byli mladí samci, kteří se chovají jako samice, aby se nedostali do konfliktu s dominantími samci. Jsou choulostivé na pokles teploty, chemikálie a vysoký obsah dusičnanů ve vodě. Doporučuje se chovat více samiček (1 - 3) na jednoho samečka.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají protažené ploutve a jsou výrazně barevnější a větší než samice.
Rozmnožování: Vytírají se na svislý podklad, strop jeskyně, nebo zespodu na listy rostlin. Jiker bývá kolem šedesáti. Samička klade jikry a lepí je na vybrané místo, přičemž bývá obrácené hřbetem dolů. Sameček zatím hlídá se staženou ocasní ploutví. Když pak oplozuje již nalepené jikry, neobrací se jako samička, jen zaujme šikmou polohu a vypouští velmi lehké sperma. Při tření by rybky neměli být rušeny, a tak se doporučuje nádrž zatemnit (například papírem). Samička jikry ovívá ploutvemi a vybírá plesnivé jikry. Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje v tlamce. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijmá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku. Většinou je v potěru více samečků než samiček.


Tato fotografie pochází ze stránek http://i159.photobucket.comCichlidka Borelliho

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka bělopiská Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka černoopasková   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka dvoupruhá (Cichlidka Kleeova) L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka papouščí (kakadu)     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby