Autor:
Horac
Přidáno:
07/11/2007 v 18:04:21
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 14618x Hodnocení: 2.79 Hodnoceno: 1082x
1 2 3 4 5

Český název: Cichlidka Agassizova
Latinský název: Apistogramma agassizi


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: povodí Amazonky
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 22 - 26°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,0 - 6,5
Doporučená tvrdost vody: 4 - 11°dGH
Charakteristika: Samičky si vytvářejí malé teritoria, která si poměrně agresivně chrání jak proti sobě navzájem, tak proti ostatním rybkám, kromě některých samců. Samci si vytvářejí velká teritoria (proto se většinou doporučuje chovat jen jednoho, pokud nemáte nádrž o objemu alespoň 200 litrů), která mnohdy zahrnují i teritoria několika samic. Je pravděpodobné, že se samec postupně vytře se všemi samicemi, které žijí v jeho teritoriu. Jinak jsou ale tyto rybky snášenlivé a mírné. Jsou málo pohyblivé, neryjí a neničí rostliny (mimo dobu tření). Jsou velmi citlivé na chemické zunečištění, zvláště dusičnany, a špatně snáší i výměnu velkého množství vody. V akváriu mají rády hodně rostlin i úkrytů a hodně prokysličenou dobře filtrovanou vodu.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou barevnější, mají protažené paprsky hřbetní i břišní plotve a bývají větší. Samičky bývají menší a nemají protažené ploutve.
Rozmnožování: Ideální teplota ke tření se pohybuje kolem 26°C. Jikry kladou na strop jeskyní (dá se nahradit například květináčem), pevný podklad či listy rostlin. Samička klade jikry a lepí je na vybrané místo, přičemž bývá obrácené hřbetem dolů. Sameček zatím hlídá se staženou ocasní ploutví. Když pak oplozuje již nalepené jikry, neobrací se jako samička, jen zaujme šikmou polohu a vypouští velmi lehké sperma. Při tření by rybky neměli být rušeny, a tak se doporučuje nádrž zatemnit (například papírem). Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijmá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku. Většinou je v potěru více samečků než samiček.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.akwafoto.plCichlidka Agassizova

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlida žlutoocasá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlidka Apistogramma elizabethae   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Halančík Walkerův L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Cichlidka Baenschova     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby