Autor:
Horac
Přidáno:
03/08/2007 v 14:30:55
Autor změny:
Dodmo
Naposledy změněno:
04/07/2009 v 15:44:21

Zobrazeno: 32275x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 1805x
1 2 3 4 5

Český název: Čichavec zakrslý
Latinský název: Colisa lalia


Čeleď:Lezounovití - Belontiidae
Původ: Indie - hlavně Bengálsko a Asam
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 28°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 4 - 16° dGH
Agresivita: společenská, mírumilovná, někdy lekavá rybka
Charakteristika: Výborně se snáší s ostatními obyvateli akvária. Pokud máte více samečků, vytváří si teritoria, která si pečlivě střeží. Někdy mezi jednotlivými samci dojde k pojům, které ale vůbec nejsou nebezpečné. Existuje několik barevných forem tohoto čichavce (red neon, blue neon, cobalt...).
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou barevnější a mají červené a modré pásky napříč těla. Samice naopak bývají nenápadné se stříbřitým tělem, jen s náznakem červenohnědých proužků.
Rozmnožování: Samec staví pěnová hnízdo (dosti velké), které zpevňuje kousky rostlin. Během stavby někdy na samičku doráží, ale jestli je v akváriu dostatek úkrytů, nemůže se nic stát. Při samotném tření sameček těsně obejme samičku a v tomto objetí se rybky otočí bříškem k hladině, kde současně vypustí své pohlavní produkty. Drobné průhledné jikry jsou lehčí než voda a stoupají k hladině, kde je sameček posbírá a pečlivě uloží do pěnového hnízda. Po nakladení jiker samec hlídá hnízdo. Mladí čichavci se třetí den rozplavou a vyžadují velmi jemnou prachovou živou potravu. Asi po 4 týdnech dochází k vytvoření labyrintu, a pak je nezbytné snížit sloupec vody asi na 15 cm, i když tuto úpravu je vhodné udělat hned po rozplavání. V tomto období musíme dbát, aby potrava malých čichavců nebyla příliš velká, jinak může dojít k udušení příliš velikými sousty, k tomuto učelu se hodí například trepka nebo velmi malé artemie. Dále musíme nádrž pečlivě přikrývat, protože chladný vzduch by způsobil zanícení labyrintu a následné udušení mladých čichavců. Další odchov je už snadný, do dospělé velikosti dorostou cca. za 4 měsíce.

V inzerátech: Čichavec zakrslý, čichavec zakrslý, čichavec zakrslý


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.r-haemmerle.deČichavec zakrslý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec Vaillantův Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec zakrslý  red   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec pyskatý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec zakrslý  red     Editovat článek     Přidat fotku


Už jse tady psala o této rybičce a mém odchovu,ale jednou jsem se pokusila po přečtení zkušenosti jedné chovatelky,že po vytření nabrala hnízdo s jikrama a dala do připravené odchovny.Pokusila jsem se o to,ale nejhorší bylo najít něco,aby to cedilo vodu a ne to hlavní!!! :-) No podařilo se,ale odchovala jsem jich asi 30.I z toho byla velká radost!!! :-)


Laliuska je moje velmo oblíbená rybička.Je to už sice dávno,ale podařilo se mi odchovat asi 60 mladých.Nejtěžší byl začátek protože potřebují nejjemnější krmivo :-) Bydlím vedle rybníků tak to byl velký lov a moc různý sítek,aby to krmivo bylo co nejjemnější.No a podařilo se!!!Ze začátku jsem použila tekuté krmivo ze Zverimexu...Liqimin :-)


Nádherná ryba, ale strašně krátce žijící a těžce se množí.


Ani po několika pokusech se mi bohužel nepodařilo, aby hnízdo vydrželo a nerozplinulo se. :-)


Měl jsem dospělý párek, ale sameček mi odešel. U nás prodávají pouze po párech, tak sháním jinde, abych ho nahradil. Máte někdo tipy pro Pardubický kraj?


Nedávno jsem si pořídil pár, tak teď čekám, jesli se jim bude chtít množit. :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby