Autor:
Yirka
Přidáno:
09/05/2008 v 09:41:06
Autor změny:
Miro03
Naposledy změněno:
14/06/2009 v 21:11:52

Zobrazeno: 11164x Hodnocení: 2.79 Hodnoceno: 1043x
1 2 3 4 5

Český název: Čichavec šedý
Latinský název: Trichogaster trichopterus (trichupus) trichopterus


Čeleď:Lezounovití - Osphronemidae (Guramovití)
Původ: Jihovýchodní Asie
Maximální velikost: 9 - 15 cm v zajetí kolem 10 - 12 cm
Vhodná teplota: 22 - 28 °C
Potrava: Všežravá rybka
Doporučené PH: 6 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 8 - 30 °dGH
Agresivita: Středně snášenlivá, trochu lekavá rybka
Charakteristika: Jedná se o původní formu, ze které později byly vyšlechtěny další variety jako "Cosby", "Gold" a pod. Velmi odolná rybka, která sei zvykne prakticky na jekékoliv prostředí, ale vyžaduje dobře ošetřenou, čistou vodu. Občas projevuje agresivitu vůči malým a pomalu se pohybujícím rybkám. Nádrž by měly být větší, zabezpečená krycím sklem jako zábranou proti vyskočení a stabilizátorem teploty proti nachlazení. Je také agresivní na své vlastní druhy nebo jiné druhy trichogaster, není vyjímkou že samice ve společenském akváriu ubije menší samici nebo samce, hodně také záleží na povaze jednotlivce. Při jejich nákupu si musí akvarista dávat pozor stejně jako u všech labyrintek, aby nedošlo k prochladnutí dýchacího labyrintu.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má hřbetní ploutev do špičky, samička pak zakulacenou a je oválnějšího tvaru v břichu (jikry).
Rozmnožování: Jako ostatní čichavci i tento staví pěnové hnízdo (je třeba plovouích rostlin) pod kterým dochází k výtěru. Samička je velmi plodná a klade nejméně 500 jiker (většinou 1000 a více). Po nakladení jiker samičku odlovíme, aby se na jikrách nepřiživovala a snížíme hladinu vody na 10-15cm. Rybky se líhnou většinou do 1 dne, za další 3 - 4 dny se roplavávají. V té době odlovíme i samečka a začneme přikrmovat potravou vhodnou pro potěr např. jemné prachové nebo kapalné krmivo, poté nauplii žábronožky solné.

V inzerátech: Pancéřníček kropenatý


Tato fotografie pochází ze stránek http://aquaworld.netfirms.com/Čichavec šedý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec pyskatý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec tmavohnědý (čokoládový)   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec zelený L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec modrý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby