Autor:
Horac
Přidáno:
21/04/2007 v 18:32:49
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
07/03/2012 v 19:57:07

Zobrazeno: 30400x Hodnocení: 2.9 Hodnoceno: 1733x
1 2 3 4 5

Český název: Čichavec perleťový
Latinský název: Trichopodus leeri


Čeleď:Lezounovití - Belontiidae
Původ: Asie-Indonésie, Malajsie, Sumatra, Borneo
Maximální velikost: 10 - 13 cm
Vhodná teplota: 24 - 28°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: klidná a hejnová rybička
Charakteristika: Nádherně zbarvená klidná rybička, která je ale velmi plachá. Kromě hrdla (to bývá v době tření červené) má celé tělo světle hnědé a černě tečkované. Na bocích má výrazný černý proužek, skvrnění boků je světle modré. I při běžném nasvícení má krásný perleťový nádech.Pokud je budete chovat v páru, tak se před sebou budou předvádět, a tak budou jejich barvy ještě krásnější. Rybky vyžadují klid, zdržují se ve vyšších patrech nádrže, často úplně pod hladinou. Při chovu ve společenské nádrži mohou sloužit jako predátor při likvidaci nechtěného potěru.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má delší hřbetní ploutev a je na hrdle a břiše zbarven do červena (zvláště v době tření). Samička má kratší hřbetní ploutev, je plnější v bříšku a není tak výrazně barevná jako sameček. Řitní ploutev je protažena do jednotlivých dlouhých ostnů. Pro úspěšný odchov je lepší po vytření samičku odlovit a také snížit hladinu vody , nejlépe na cca 15cm.
Rozmnožování: Samec staví pod listy (nejlépe plovoucích rostlin) pěnové hízdo do kterého potom samička snese 500-1000 jiker. Po 24 hodinách se líhne potěr, který se do tří dní rozplave. Pak už není přítomnost samečka, který jikry opatroval nezbytná. Mladé rybky pohlavně dospívají až druhým rokem.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.watergardenersinternational.orgČichavec perleťový

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec obrovský Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec pruhovaný   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Kandiru yuska L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Vrčivka trpasličí     Editovat článek     Přidat fotku


Doporčuji začátečníkům. Proč kupovat náročné a drahé rybky když čichavec perletový je stejně ze všech ryb nejkrásnější na burze za desetikorunu a vydrží vše.


Ta se opravdu hodí mezi jiné rybky, měla jsem jí a je opravdu klidná a společenská, někdy až moc o)) :-)


Velmi klidná a mírumilovnárybka, která je v dospělosti svým vybarvením i zajímavým tvarem okrasou každé nádrže.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby