Autor:
Horac
Přidáno:
21/04/2007 v 20:52:14
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
24/03/2012 v 19:22:10

Zobrazeno: 34225x Hodnocení: 2.87 Hodnoceno: 1768x
1 2 3 4 5

Český název: Čichavec modrý
Latinský název: Trichogaster trichopterus sumatranus


Čeleď:Lezounovití - Belontiidae
Původ: Jižní a východní Asie
Maximální velikost: 10 - 12 cm
Vhodná teplota: 22 - 28°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8.5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 35° dGH
Agresivita: mírná a hejnová rybička
Charakteristika: Stříbřitě modrá rybička, která je nenáročná na prostředí. Doporučuje se chovat je ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude krčit někde v koutě. Akvárium by mělo být dostatečně osázené rostlinami.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má delší hřbetní ploutev a je výrazněji vybarvený. Samička je menší, plnější v bříšku a hřbetní ploutev má zakulacenou.
Rozmnožování: Samec staví pod listy (nejlépe plovoucích rostlin) pěnové hízdo do kterého potom samička snese 500-2000 jiker. Po 24 hodinách se líhne potěr, který se do tří dní rozplave. Pak už není přítomnost samečka, který jikry opatroval nezbytná. Mladé rybky pohlavně dospívají až druhým rokem.Pro odchov je třeba ve střední nádrži zajistit 26 ° C, libovolně ji vysadit rostlinami, případně mít nádrž i bez písku, doplnit plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda by měla být měkká, až středně tvrdá. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas i jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček se stará o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovu také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit / tráví vaječný žloutek /. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu / viřník, nálevníci /, případně usušený vaječný žloutek cezení přes tkaninu, nebo prachové krmivo / Sera Micron .. /. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlo žábronožku solnou. Do věku 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchové vodu v nádržce / silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru /. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídavné dýchací ústrojí - labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadávat. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nerovnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.

V inzerátech: čichavec modrý


Čichavec modrý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec medový Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec mramorovaný   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec šedý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec zlatý     Editovat článek     Přidat fotku


Chci se zeptat potřebuje tato rybička vzduchování ? Prosím odepisujte !


Na burze jsem si koupila párek a mám je s párem čichavce kobaltového. Zatím je klid, pánové si vše vyjasnili. Modrák nechává všechny ostatní ryby být, samička je jako beránek. Poměrně rychle plavou a stále někde rejdí spolu. :-)


Roztomilá ryba. Stráášně mi oživili akva. Neni třeba nadávat. Mam ty rybi rád. :-) :-) :-)


Mel neco divneho,jako by ho napadaly ryby. Takovou potrhanou kuzi.Je to nemoc?Poradte mi prosim.Chci to skoncit! :-) :-)


Tak jsem dal na Vaše rady a všech pět čichavců modrejch jsem dal do samostatné nádrže,kde jsou sami.Jen mi dělají problémy prleťoví a medový jsou pořád u dna v rohu :-)


jestli tohle má bejt mírumilovná ryby tak sem čínskej bůh srandy,...přes noc zabil dvě paví očka a později v jiné nádrži i rájovce :-) :-) můžu říct že to sou pěkný svině!!


Toto rozhodně není mírumilovná ryba ... pokud nemá samec 2 samice, je zle ... Hlavně nedoporučuji kombinaci s jinými labyrintkami ... mnoho začátečníků udělá to, že je dá dohromady se zlatými čichavci do akvária menšího jak 100litrů ... je zbytečné jim nadávat ... kdyby si přečetli o modrých, věděli by dopředu že budou problémy ... :-)


v akva mám jednoho velice agresivního samce tedy nevím nevím jak to bude s tím že je to mírumilovná ryba :-)


Mám doma 4 čichavce modré a jeden znich je samica.Ona se nechce pářit a tak jí samci furt mordujou.No jsou to potvory!!!!! :-) :-)


Mám modrého čichavce, a to by jste nevěřili jakej je to hajzlík. Už mi sežral(uštípal a oždíbal) : Tlamovec šedý : 1x čichvec perleťový : 1x skalár pruhovaný : 1X ancistrus(Pancéřník) : 2x ampulár (šnek) : 1x Postupně behem měsíce mi vyžral akvárko. Na vánoce jsem odjel na dva tejdny a jak dostal hlad,tak všechny postupně zlikvidoval. Proboha lidi nevíte co k němu můžu dát do akvárka? zvažuju bojovnici pestrou nebo keříčkovce. A jestli tohle nezabere,tak mu tam koupím snad už pyraně. :-) :-)


Já s čichavcema teprve začínám, takže moc soudit zatím nemůžu- nicméně, jsou to nádherní tvorečči, kteří akvárium určitě rozzáří :-) :-) :-)


Po tření je vhodné samičku odlovit, neboť samci bývají dost agresivní. Stalo se mi dokonce, že ji ukousal až pošla.


jo a paní v akvaristice mně tvrdila, že čichavec se s ostatníma rybkama nesnese, tak jsem to vzdal a tak nádhernou rybku tam nechal. :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby