Autor:
Horac
Přidáno:
27/06/2007 v 14:44:17
Autor změny:
Geminika
Naposledy změněno:
01/04/2012 v 15:37:19

Zobrazeno: 13861x Hodnocení: 2.8 Hodnoceno: 1332x
1 2 3 4 5

Český název: Chaka velkotlamá
Latinský název: Chaca bankanensis


Čeleď:Sumci - Chacidae (Chakovití)
Původ: Indie, Barma, Malajsie, Sumatra, Borneo
Maximální velikost: 18 cm
Vhodná teplota: 22 - 27°C
Potrava: masožravec
Doporučené PH: 6,5 - 7,2
Doporučená tvrdost vody: 6 - 18° dGH
Agresivita: agresivní, mimořádně žravá rybička
Charakteristika: Tato ryba, která patří mezi sumce, má vůči své velikosti obrovskou tlamu. V přírodě leží na dně potoka, ukrytá mezi kameny a číhá na kořist. Tu někdy blíž láká tím, že třepe vousky na okraji tlamy. Když se však nic netušící rybka přiblíží, chaka rychle rozevře tlamu. Tím jak voda rychle vtrhne do ústní dutiny se vytvoří proud, který kořist strhne do tlamy i ze značné vzdálenosti. Chaka se přitom sotva pohne. Kvůli její dravosti je zcela nevhodné ji chovat ve společnosti jiných rybek - dokáže pohltit ryby velké jako ona sama! Má ráda úkryty a jemný písek. Ten má být v akváriu proto, aby se chaca mohla zahrabat.Chaca bankanensis je světle oranžovo hnědá, chybí jí výrůstky na tlamě a nevydává žádné zvuky. V akváriu se chovají velmi vzácně. Mají obrovskou tlamu s velmi krátkými vousky po stranách, shora zploštělou tlamu, kterou dokáží spolknout i ryby, které měří téměř polovinu délky jejich těla. Hlava je široká a také zploštělá. Oči jsou malé. Tuková ploutvička plynule navazuje na ocasní ploutev, která má pádlovitý tvar. Při napadení predátorem dokáže krátkým tvrdým trnem ve hřbetní ploutvi způsobit bolestivé zranění. Vyžadují prostorné akvárium s velmi jemným pískem na dně, kam se rády částečně zahrabou. Z rostlin jsou vhodné nižší druhy. Pokud je akvárium slabě osvětleno, nejsou pro ně nutné žádné další úkryty. Pokud je chaka v nebezpečí, nasaje velké množství vody do tlamy a přes žábra vytlačí ven proud vody, který ji vystřelí dopředu a tím pádem i z dosahu nepřítele.Nejsou citlivé na výkyvy pH.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou větší a delší než samice, které jsou spíše kratší a silnější.
Rozmnožování: V akváriu se většinou nerozmnožuje,ale vytírají se v trubce o délce cca 20 cm. Po vytření jikry hlídá samec. Počet mláďat se pohybuje mezi 300-600 kusy. Potěr se líhne asi za 3 dny. Po 10 dnech od vylíhnutí se potěr rozplaval. Jako první potravu přijímá jemnou živou potravu.

V inzerátech: Skalara,


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.welse.netChaka velkotlamá


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Chaka Chaka Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Chalceus červený   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Kanic modroskrvnný L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Chaka Chaka     Editovat článek     Přidat fotku


mě se líbí moc.myslim to vážně,je to hodně zajímavá ryba


jezis videl sem to v Zooteře a je to fakt humus :-) :-) :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby