Nejvíce hodnocené články o živočiších

Drápatka vodní(Xenopus Laevis)

Český název: Drápatka vodní
Latinský název: Xenopus Laevis


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: jižní a jihozápadní části Afriky
Vhodná teplota: 13 - 25°C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Charakteristika: Drápatka dorůstá velikosti 10 až 15 cm a váží až 200g. Drápatky mají na třech vnitřních prstech zadních končetin tmavé zahnuté drápy, podle nichž dostaly své české jméno. Na předních končetinách nejsou plovací blány. Rozměr akvária je závislý na velikosti chovaných žab. Na jednu Drápatku je nutné počítat alespoň 5l a zároveň žabce poskytnout prostor pro plavaní. Žádna 5l sklenice od okurek. Pro chovný pár je vhodné akvárium s minimálním obsahem 30 l s vodním sloupcem od 15 do 40 cm. Filtr je potřeba volit s rozvahou, Drápatka pochází ze stojatých vod. Osobně bych doporučoval BIO filtr.
Pohlavní dimorfismus: Samice je asi o třetinu větší, váží o 60 gramů víc, samec má vnitřní strany předních končetin zbarvené do černa.
Rozmnožování: Drápatka vodní dosahuje dospělosti ve věku jednoho roku. Páření ovlivňuje teplota. V přirozeném prostředí se drápatky rozmnožují v letních měsících. V zajetí můžeme teplotu snadno přizpůsobit a tim ovlivnit dobu paření. Na 7 týdnů před páření snížíme teplotu vody na 15°C a potom opět teplotu zvednema na 28°C. Samci lákají samice skřeky a to hlavně v noci. Samice snese až 2000 vajíček, poté je třeba dospělé žáby přemístit do jiné nádrže. Pulci se líhnou většinou již druhým dnem a do dvou měsících jsou již zcela přeměněni v žáby.

Axolotl mexický(Ambystoma mexicanum)

Český název: Axolotl mexický
Latinský název: Ambystoma mexicanum


Čeleď: Ambystomatidae (Axolotlovití)
Původ: Jezero Xochimilco a Chalcov Mexikux
Vhodná teplota: 14 - 20 °C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Charakteristika: Druh mloka, který žije v mělkých sladkovodních jezerech, které vysychají. V přírodě se vyskytují v tmavých barvách, v akváriu se chovají spíš albíni. Zajímavé je, že dokáží obnovovat ztracené části jejich těla. Potřebují minimálně 50ti litrové akvárium. Někdy se těmto jedincům říká vodní dráček, vodní pes. Pro axolotly je vhodný jemný štěrk. Dožívá se i 20 let. Teploty nad 24°C vedou k náchylnosti na nemoci. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má pět. Dospělý jedinec nemá na hřbetě kožní lem a po metamorfóze se vytratí i žábry.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají nápadně zduřelou kloaku.
Rozmnožování: V zimě musíme snížit teplotu na 12°C. Po oplození samice na dno nebo na listy rostlinek nalepí vajíčka, může jich být 70 - 800 kusů. Asi po dvou týdnech se z vajíček vylíhnou larvy a za rok dorostou do vělikosti kolem 20 cm. Je potřeba tyto larvy často krmit.

Drápatečka Beottgerova(Hymenochirus  boettgeri)

Český název: Drápatečka Beottgerova
Latinský název: Hymenochirus boettgeri


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: západní Afrika
Vhodná teplota: 23 - 30 °C
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Je to poměrně nenáročná akvarijní žabka, které se nejlépe daří při pokojové teplotě. Má ráda skrýše, ráda loví, ale není tak rychlá a proto se jí lov příliš nedaří. Ve vodě se jenom chodí nadechnout ke hladině, nechodí proto na souš. Sežer prakticky všechno, co se jí vleze do tlamky, jenom rostlinnou potravu nežere. Její základní zbarvění je hnědé.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší, má tmavě hnědé skvrny po těle. Na zádech má mnoho bradavek. Má světlé břicho. Na třech prstech zadních končetin má drápky. Samec má viditelnou narůžovělou bradavku, která je za předními končetinami. Samci vydávají slabé bzučivé zvuky.
Rozmnožování: Aby bylo rozmnožování úspěšné, je nutno žabku stimulovat chladnejší vodou v nádrži. Samička naklade vajíčka, většinou v ranních hodinách při rozbřesku. Vajíčka klade asi hodinu. Bývá jich až kolem 200 kusů v závislosti na velikosti a kondici samičky. Po nakladení vajec je nutno samici odchytit, protože s oblibou požírají svá vajíčka. Malí pulci se líhnou za teploty kolem 25°C po 4 dnech, metamorfoza trvá asi 5-8 týdnů. Pohlavně dozrávají kolem 1 - 1,5 roku.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby