Nejlépe hodnocené články o živočiších

Drápatečka Beottgerova(Hymenochirus  boettgeri)

Český název: Drápatečka Beottgerova
Latinský název: Hymenochirus boettgeri


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: západní Afrika
Vhodná teplota: 23 - 30 °C
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Je to poměrně nenáročná akvarijní žabka, které se nejlépe daří při pokojové teplotě. Má ráda skrýše, ráda loví, ale není tak rychlá a proto se jí lov příliš nedaří. Ve vodě se jenom chodí nadechnout ke hladině, nechodí proto na souš. Sežer prakticky všechno, co se jí vleze do tlamky, jenom rostlinnou potravu nežere. Její základní zbarvění je hnědé.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší, má tmavě hnědé skvrny po těle. Na zádech má mnoho bradavek. Má světlé břicho. Na třech prstech zadních končetin má drápky. Samec má viditelnou narůžovělou bradavku, která je za předními končetinami. Samci vydávají slabé bzučivé zvuky.
Rozmnožování: Aby bylo rozmnožování úspěšné, je nutno žabku stimulovat chladnejší vodou v nádrži. Samička naklade vajíčka, většinou v ranních hodinách při rozbřesku. Vajíčka klade asi hodinu. Bývá jich až kolem 200 kusů v závislosti na velikosti a kondici samičky. Po nakladení vajec je nutno samici odchytit, protože s oblibou požírají svá vajíčka. Malí pulci se líhnou za teploty kolem 25°C po 4 dnech, metamorfoza trvá asi 5-8 týdnů. Pohlavně dozrávají kolem 1 - 1,5 roku.

Modrý floridský rak(Procambarus alleni)

Český název: Modrý floridský rak
Latinský název: Procambarus alleni


Čeleď: Cambaridae
Původ: Jedná se o cíleně vyšlechtěnou modrou variantu
Vhodná teplota: 20 - 24 °C
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 10 - 25 °dGH
Charakteristika: Patří mezi nejméně náročné a vzhledově nejhezčí raky. Délka života modrého raka je úměrně závislá na množství svlékání. Průměrně se dožívá dvou - tří let. Tělo je pokryto pevným krunýřem, který neroste s rakem, a proto se v pravidelných intervalech svléká. Zabarvení krunýře je před svlékáním tmavě modré, s načervenalým nádychem. Po svléknutí je blankytně modrý a velmi měkký. Na kvalitu vody není zvláště choulostivý, ale chlor je pro něj nebezpečný. Na rozdíl od akvarijních ryb vyžaduje velké množství chitinu pro správnou tvorbu krunýře. Je to živočich, který si poradí s černou vláknitou řasou.
Pohlavní dimorfismus: Samičky jsou menší a mají menší klepeta.
Rozmnožování: Rozmnožuje se jen 2 x do roka. Samička klade vajíčka zhruba po 14 až 30 dnech od spáření. V celé době starostlivosti o vajíčka, která trvá asi 3 týdny, samička nepřijímá žádnou potravu. Po vylíhnutí se o malé ráčky stará 14 dnů, vždy večer si je schovává pod zadeček mezi nožky a tak je chrání před nebezpečím.

Škeble asijská(Sinanodonta woodiana)

Český název: Škeble asijská
Latinský název: Sinanodonta woodiana


Čeleď: Unionidae (Velevrubovití)
Původ: Asie
Vhodná teplota: 18 - 25 °C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Charakteristika: Dožívá se 15 - 20 let. Zdá se, že je vázaná na přítomnost tolstolobika pestrého ve své blízkosti. Má eliptickou, téměř kulovu lasturu. Dýcha žábrami. Okolo ústního otvoru má smyslove orgány. Vyžaduje čistou vodu, kde je trvalé proudění vody a je velmi citlivá na zněčitění vody, chemikálie a dusíkaté látky.
Rozmnožování: Mladá, vývojová stádia = glochidie, parazitují na žábrách ryb. Tak se dostávají do horních částí toků, kde je pak v určitem věku opouštějí a začínají žít podle způsobu života svých rodičů.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby