Nejlépe hodnocené články o živočiších

Drápatečka Beottgerova(Hymenochirus  boettgeri)

Český název: Drápatečka Beottgerova
Latinský název: Hymenochirus boettgeri


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: západní Afrika
Vhodná teplota: 23 - 30 °C
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Je to poměrně nenáročná akvarijní žabka, které se nejlépe daří při pokojové teplotě. Má ráda skrýše, ráda loví, ale není tak rychlá a proto se jí lov příliš nedaří. Ve vodě se jenom chodí nadechnout ke hladině, nechodí proto na souš. Sežer prakticky všechno, co se jí vleze do tlamky, jenom rostlinnou potravu nežere. Její základní zbarvění je hnědé.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší, má tmavě hnědé skvrny po těle. Na zádech má mnoho bradavek. Má světlé břicho. Na třech prstech zadních končetin má drápky. Samec má viditelnou narůžovělou bradavku, která je za předními končetinami. Samci vydávají slabé bzučivé zvuky.
Rozmnožování: Aby bylo rozmnožování úspěšné, je nutno žabku stimulovat chladnejší vodou v nádrži. Samička naklade vajíčka, většinou v ranních hodinách při rozbřesku. Vajíčka klade asi hodinu. Bývá jich až kolem 200 kusů v závislosti na velikosti a kondici samičky. Po nakladení vajec je nutno samici odchytit, protože s oblibou požírají svá vajíčka. Malí pulci se líhnou za teploty kolem 25°C po 4 dnech, metamorfoza trvá asi 5-8 týdnů. Pohlavně dozrávají kolem 1 - 1,5 roku.

Krevetka "indián trpaslík"(Caridina cf. cantonensis)

Český název: Krevetka "indián trpaslík"
Latinský název: Caridina cf. cantonensis


Čeleď: Caridea (Krevetky)
Původ: Indie
Vhodná teplota: 20 - 25 °C
Doporučené PH: 7 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 10 - 20 °dGH
Charakteristika: Jedná se o nádherně vybarvenou krevetku, kterou je však poměrně obtížné sehnat (v České republice je to téměř nemožné, protože chovatel, který je choval už neprodává). Ná chov náročná není. Často je označována jako krevetka "duha" od ní se však v několika detailech liší.
Pohlavní dimorfismus: Samice jsou větší.
Rozmnožování: V zajetí je možné, avšak v domácích podmínkách se prozatím moc nedaří.

Plž Tylomelania towutensis(Tylomelania towutensis)

Český název: Plž Tylomelania towutensis
Latinský název: Tylomelania towutensis


Čeleď: Pachychilidae
Původ: Indonésie
Vhodná teplota: 24 - 30 °C
Doporučené PH: 7 - 8.5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20° dGH
Charakteristika: Má černé tělo s bílými nebo žlutými tečkami. Jsou živorodí a mají oddělené pohlaví.
Pohlavní dimorfismus: Mají oddělené pohlaví. Nelze rozeznat.
Rozmnožování: Jedná se o hermafrodita a rozmnožuje se partenogeneticky. Rozmnožovat se můžou jedinci nad 1 cm. Tento plž je živorodý, nosí váček s mláďaty v hlavové části. Čerstvě narození šnečci měří asi 2 mm.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby