Nejvíce hodnocené články o živočiších

Drápatka vodní(Xenopus Laevis)

Český název: Drápatka vodní
Latinský název: Xenopus Laevis


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: jižní a jihozápadní části Afriky
Vhodná teplota: 13 - 25°C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Charakteristika: Drápatka dorůstá velikosti 10 až 15 cm a váží až 200g. Drápatky mají na třech vnitřních prstech zadních končetin tmavé zahnuté drápy, podle nichž dostaly své české jméno. Na předních končetinách nejsou plovací blány. Rozměr akvária je závislý na velikosti chovaných žab. Na jednu Drápatku je nutné počítat alespoň 5l a zároveň žabce poskytnout prostor pro plavaní. Žádna 5l sklenice od okurek. Pro chovný pár je vhodné akvárium s minimálním obsahem 30 l s vodním sloupcem od 15 do 40 cm. Filtr je potřeba volit s rozvahou, Drápatka pochází ze stojatých vod. Osobně bych doporučoval BIO filtr.
Pohlavní dimorfismus: Samice je asi o třetinu větší, váží o 60 gramů víc, samec má vnitřní strany předních končetin zbarvené do černa.
Rozmnožování: Drápatka vodní dosahuje dospělosti ve věku jednoho roku. Páření ovlivňuje teplota. V přirozeném prostředí se drápatky rozmnožují v letních měsících. V zajetí můžeme teplotu snadno přizpůsobit a tim ovlivnit dobu paření. Na 7 týdnů před páření snížíme teplotu vody na 15°C a potom opět teplotu zvednema na 28°C. Samci lákají samice skřeky a to hlavně v noci. Samice snese až 2000 vajíček, poté je třeba dospělé žáby přemístit do jiné nádrže. Pulci se líhnou většinou již druhým dnem a do dvou měsících jsou již zcela přeměněni v žáby.

Měchýřovka východní(Ampullaria australis)

Český název: Měchýřovka východní
Latinský název: Ampullaria australis


Čeleď: Ampullariidae (Ampulárkovití)
Původ: Jižní Amerika, později zavlečena i do Asie
Vhodná teplota: 20 - 30 °C, je schopna přežívat i pod 15 °C
Doporučené PH: od 6,8
Doporučená tvrdost vody: 6 - 15 °dGH
Charakteristika: Jedná se o jednoho z největších chovaných akvarijních plžů. Ulita je kulovitá, s kuželovitým kotoučem, velmi pevná, s až 10 hnědými a olivově zelenými proužky (vyšlechtěna je i medovězlatá varieta). Ústí ulity je eliptické, prostorné. K noze plže je trvale přirosrlé olivové víčko (operculum), kterým chrání ve spánku a nebezpeží měkké části těla. Tento předožábrý plž má i plicní vakycož mu umožňuje žít určitý čas i mimo vodu. Atmosférický vzduch do nich čerpá vysouvacím chobotem (sifonkem), proto je nutné mu nechta mezi hladinou a krycím sklem určitý prostor. Pokus není nádrž krycím sklem chráněna, hrozí únik plže a jeho zahynutí. Plž se může dožít až 5let věku, ve stáří však jejich aktivita velmi klesá. Je to jeden z nejzajímavějších akvarijních živočichů a velkým pomocníkem v likvidaci různých řas, zbytků rostlin či mrtvých organismů. Pozor, při nedostatku potravin napadají akvarijní rostliny.
Pohlavní dimorfismus: Tito plži jsou hermafrodité, ale k množení je třeba samce i samičku, protože u nich nedochází k samooplození, jedinci kopulují navzájem.
Rozmnožování: Měchýřovky kladou kokony vajíček mimo nádrž, narůžovělá vajíčka lepí v hroznech na různá místa. Proto je možná dobrá kontrola reprodukce. V kokonu je až 200 vajíček. K vývoji potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. Mladí plžíci se rodí dle teploty okolí po 2 - 4 týdnech tak, že se prokoušou z obalu vajíček a spadnou do vody. Rostou velmi rychle, v dobrých podmínkách asi 0,5cm za měsíc. Pokud chceme mít množení plžů pod kontrolou již od počátku postupujeme tak, že vajíčka po nalepení v celém kokonu odřízneme ostrým nožem nebo žiletkou a proces zrození realizujeme ve zvláštní nádržce tak, že kokon přivážeme ke krycímu sklu a čekáme na počátek rození šneků. Pokud je v nádrži necháváme i delší dobu po narození, je vhodné doplňovat vápník pro dobrou stavbu ulity. Mladí šneci jsou schopni další reprodukce v cca 6 měsících.

Drápatečka malá(Hymenochirus curtipes)

Český název: Drápatečka malá
Latinský název: Hymenochirus curtipes


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: jižní a jihozápadní části Afriky
Vhodná teplota: 20 - 27 °C
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Menší hnědozelená žába, která dorůstá 5 cm. Oproti drápatce vodní má blány mezi prsty i na předních nohách. Hlava drápatečky je zašpičatělá. V nebezpečí se dokáže převrátit na záda a dělat mrtvou.
Rozmnožování: Páření ovlivňuje teplota. V přirozeném prostředí se rozmnožují v letních měsících. V zajeti můžeme teplotu snadno přizpůsobit a tim ovlivnit dobu paření. Na 7 týdnů před páření snížíme teplotu vody na 15°C a potom opět teplotu zvednema na 28°C. Samci lákají samice skřeky a to hlavně v noci. Samice snese až 2000 vajíček, poté je třeba dospělé žáby přemístit do jiné nádrže. Pulci se líhnou většinou již druhým dnem a do dvou měsících jsou již zcela přeměněni v žáby.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby