Nejčtenější články o živočiších

Drápatečka malá(Hymenochirus curtipes)

Český název: Drápatečka malá
Latinský název: Hymenochirus curtipes


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: jižní a jihozápadní části Afriky
Vhodná teplota: 20 - 27 °C
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Menší hnědozelená žába, která dorůstá 5 cm. Oproti drápatce vodní má blány mezi prsty i na předních nohách. Hlava drápatečky je zašpičatělá. V nebezpečí se dokáže převrátit na záda a dělat mrtvou.
Rozmnožování: Páření ovlivňuje teplota. V přirozeném prostředí se rozmnožují v letních měsících. V zajeti můžeme teplotu snadno přizpůsobit a tim ovlivnit dobu paření. Na 7 týdnů před páření snížíme teplotu vody na 15°C a potom opět teplotu zvednema na 28°C. Samci lákají samice skřeky a to hlavně v noci. Samice snese až 2000 vajíček, poté je třeba dospělé žáby přemístit do jiné nádrže. Pulci se líhnou většinou již druhým dnem a do dvou měsících jsou již zcela přeměněni v žáby.

Axolotl mexický(Ambystoma mexicanum)

Český název: Axolotl mexický
Latinský název: Ambystoma mexicanum


Čeleď: Ambystomatidae (Axolotlovití)
Původ: Jezero Xochimilco a Chalcov Mexikux
Vhodná teplota: 14 - 20 °C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Charakteristika: Druh mloka, který žije v mělkých sladkovodních jezerech, které vysychají. V přírodě se vyskytují v tmavých barvách, v akváriu se chovají spíš albíni. Zajímavé je, že dokáží obnovovat ztracené části jejich těla. Potřebují minimálně 50ti litrové akvárium. Někdy se těmto jedincům říká vodní dráček, vodní pes. Pro axolotly je vhodný jemný štěrk. Dožívá se i 20 let. Teploty nad 24°C vedou k náchylnosti na nemoci. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má pět. Dospělý jedinec nemá na hřbetě kožní lem a po metamorfóze se vytratí i žábry.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají nápadně zduřelou kloaku.
Rozmnožování: V zimě musíme snížit teplotu na 12°C. Po oplození samice na dno nebo na listy rostlinek nalepí vajíčka, může jich být 70 - 800 kusů. Asi po dvou týdnech se z vajíček vylíhnou larvy a za rok dorostou do vělikosti kolem 20 cm. Je potřeba tyto larvy často krmit.

Rak mramorový(Procambarus sp. marble (Procambarus fallax))

Český název: Rak mramorový
Latinský název: Procambarus sp. marble (Procambarus fallax)


Čeleď: Cambaridae
Původ: Jižní časti USA
Vhodná teplota: 15 - 28° C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 7 - 10° dGH
Charakteristika: Rak mramorový je šedé barvy s nepravidelnou mramorovou kresbou. Má menší klepeta. Hodně rozšířený. Rak není dobrý plavec ale dokáže dobře šplhat – dobrý lezec.
Pohlavní dimorfismus: Rozmnožují se partenogenezí. Dalo by se řici, že u tohoto druhu samci nejsou.
Rozmnožování: Samice nosí vajíčka pod ocasem na zadních nohách. Ráčata se líhnou po 20-30 dnech.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby