Náhodně vybrané články o rybičkách

Tetra skvrnitá (Štikovka skvrnitá)(Boulengerella maculata)

Český název: Tetra skvrnitá (Štikovka skvrnitá)
Latinský název: Boulengerella maculata


Čeleď: Trnobřichovité - Ctenoluciidae (Štikovkovití)
Původ: řeky Amazonka, Orinoko a Tocantins
Maximální velikost: 33 cm
Vhodná teplota: 22 - 27°C
Potrava: masožravec
Doporučené PH: 6,0 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 3 - 18°dGH
Charakteristika: V akváriu je potřeba mít dostatek volného místa, aby mohla v klidu plavat. V akváriu ocení plovoucí rostliny a rostliny, které jsou tak velké, že dosáhnou až k vodní hladině. Přijmají všechny druhy živá potravy, pokud ji od mládí zkoušíte přivyknout na vločky a mrazené krmivo, někdy se to podaří. Pokud ji něco vyděsí, může se vyplašit a nárazem do stěny akvária se zranit (zvláště rypec je takto často poraněn). Chovejte ji jen s klidnými rybami, které jsou tak velké, že se nemohou stát její potravou.

Živorodka lesklá(Girardinus metallicus)

Český název: Živorodka lesklá
Latinský název: Girardinus metallicus


Čeleď: Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Kuba
Maximální velikost: samec 3 cm , samice 7 cm
Vhodná teplota: 22 - 25 °C
Potrava: mražená i živá, vločky s obsahem rostlinné složky
Doporučené PH: 6,8 - 7,2
Doporučená tvrdost vody: 10 - 25 °dGH
Agresivita: mírumilovná rybka
Charakteristika: Zbarvení těla je žlutohnědé až olivovězelené s kovovým leskem. Živorodka lesklá je ideální pro začátečníky živorodkáře, ale i pro ostatní akvaristy. Čilá, nenáročná a snadno množitelná. Samička potřebuje určitý prostor pro odchov, v malé nádržce přestává rodit mladé. Drží se obvykle u dna a uprostřed vodního sloupce. K rybám vlastního druhu snášenlivá, pokud dodržme poměr samců a samic 1,2-3. Hodí se do středních akvárií, ve velkých nádržích je plachá. Má ráda částečně osluněná akvária, při přírodním světle také nejlépe vynikne její zbarvení. Samci mohou svádět boje, ale ty jsou bez následků.
Pohlavní dimorfismus: Samci se táhne po hrdle až na konec gonopodia černý pruh. Samice vypadá jako samička gupky, odlišná je jen oblejšími tvary těla, zlatavým leskem a modrýma očima. Samec takké samici nahání.
Rozmnožování: Po páření trvá březost asi 26 dní. Porod bez problémů, rodiče nepožírají mladé, proto je odchov možný ve dvougenerační nádrži. Jako krmivo poslouží čerstvě vylíhlé artemie, později převádíme na sušené krmivo, ale artemie nevysazujeme. Jako nejdřív se vybarvují modré oči (zajímavá podívaná).

Cichlidka Nijssenova(Apistogramma nijsseni)

Český název: Cichlidka Nijssenova
Latinský název: Apistogramma nijsseni


Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Peru
Maximální velikost: samečci 7 cm, samičky 5
Vhodná teplota: 23 - 28°C
Potrava: všežravec, preferují živou či mrazenou potravu - zvlátě hmyz
Doporučené PH: 5,5 - 6,5
Doporučená tvrdost vody: 1 - 6°dGH
Agresivita: klidná a mírná rybka
Charakteristika: Je velice citlivá na kvalitu vody - hlavně na obsah dusíkatých látek a tvrdost vody, proto je nutné vodu často měnit. Pokud nemá vhodné prostředí, její barvy nejsou příliš výrazné. V akváriu má ráda úkryty (kameny, kořeny či půlky kokosových ořechů) a husté porosty rostlin. Zbarvení této rybky je zelenkavěžluté s modravým nádechem na bocích. Podle nálady vystupují na těle svislé tmavé pruhy a šikmý pás přes oko. Na plně vybarvených jedincích je hřbetní ploutev modrá s červeným a žlutým lemem. Zaokrouhlený okraj ocasní ploutve je ostřečervený.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou větší a jejich tělo je velmi barevné (hlavně modrá a tyrkysová). Samičky jsou menší a jasně žluté s velkou černou skvrnou na bocích.
Rozmnožování: Vytírají se na do jeskyní. Samička jikry ovívá ploutvemi a vybírá plesnivé jikry. V tomto období může být i poměrně agresivní. Potěr se líhne asi za tři dny, samička se o něj stará a často ho přemisťuje v tlamce. Po vytření se doporučuje samečka odlovit. Pokud ho neodlovíte, obhajuje teritoria všech samic, a někdy společně se samičkou provází potěr po nádrži. Po strávení žloutkového váčku přijmá potěr drobnou živou potravu a už asi po dvou týdnech samostatný, takže je možné odlovit i samičku.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby