Nejvíce hodnocené články o rybičkách

bojovnice pestrá(Betta splendens)

Český název: Bojovnice pestrá
Latinský název: Betta splendens


Čeleď: Lezounovití - Belontiidae
Původ: Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva, Borneo, Vietnam a Thajsko
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 30°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud je jich v akvárku více)
Charakteristika: V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Doporučuje se chovat jednoho samečka a několik samic. Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší. Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Nechovají se s velkoploutvými rybami.
Pohlavní dimorfismus: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování: Chov bojovnic co se týká přípravy je poměrně složitý, odchov se daří v zajetí díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu. Proto je odchov poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je hned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária vylovit.Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10x10 cm. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odbývá pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Plůdek se líhne za 24 - 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Po 5 - 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o třtění zájem může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice mají po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.Ideálním prostředím pro chov bojovnic je akvárium klasického formátu nad 100 litrů, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Bojovnice jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterií a sinic

Neonka červená(Paracheirodon axelrodi)

Český název: Neonka červená
Latinský název: Paracheirodon axelrodi


Čeleď: Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Venezuela, Kolumbie, Brazílie, Rio Negro
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7 pH
Doporučená tvrdost vody: 3 - 8° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, hejnová rybička
Charakteristika: Čilá rybička, která se ráda sdružuje v hejnu ve volných prostorách mezi rostlinami. Pokud je akvárium přesvětlené, nebo málo osázené rostlinami (pokud je dno světlé), tak jsou její barvy pouze naznačeny.Také pokud jich je málo,jsou ve stresu a jsou nachylnější na nemoce více,než jsou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a štíhlejší, samička je většinou plnější v bříšku
Rozmnožování: Rozmnožují se volně ve vodě -> nepotřebují rostliny. Při každém tření vypudí samice 4 - 6 jiker, které oplozeny samcem klesají ke dnu. Asi po 20 hodinách se vylíhne plůdek, který se do pěti dnů rozplave. Růst plůdku je rychlý - po třech až čtyřech týdnech jsou malé rybky 15 - 20 mm dlouhé a stejně zbarvené jako jejich rodiče. Plůdek přijímá normální potravu.

Krunýřovec sp. (obyčejný)(Ancistrus sp.)

Český název: Krunýřovec sp. (obyčejný)
Latinský název: Ancistrus sp.


Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: Rio Paraguay, povodí Amazonky, Guayana, Trinidad
Maximální velikost: 10-14 cm
Vhodná teplota: 18 - 31°C
Potrava: všežravec upřednostňující rostlinnou potravu
Doporučené PH: 6.5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 3 - 20° dGH
Agresivita: Teritoriální ryba vůči vlastnímu druhu
Charakteristika: Tento krunýřovec je označován jako sp z důvodu mnohačetných křížení. Proto také existuje celá řada barevných variací. Proto je třeba dávat pozor při nákupu jiných druhů L sumců, aby nedošlo k omylu. Jeho tělo kryjí četné kostěné destičky, v přední části je zploštělé, směrem dozadu se zužuje. Vysoká hřbetní ploutev a mohutně vyvinuté prsní ploutve mají silný osten. Klidná ryba žijící u dna. Aktivní je hlavně v noci. Ráda ryje ve dně. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá. Požírají řasy a rostlinné odpady. Nejen při nedostatku rostlinné potravy žerou i rostliny. Především listy echinodorů jsou pro ně lákavou pochoutkou. Proto lze akvárium, kde jsou ancitrusi dát blíž k oknu. Jejich oblíbenými místy jsou kořeny a také různé kameny. Při krmení zbírají potravu ze dna. Vyhovuje mu starší a dobře propracována akvarijní voda. Hodí se do akvária jako doplňková ryba dna, která je npředevším v mládí také ochotným likvidátorem řas ze skel nádrže. S postupujícím věkem je nezbytným doplňkem potravy i živočišná, především ve formě patentek.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má vousky na tlamce a na čele, silné a dlouhé. Samec také dorůstá větší velikosti než samice; často se stává, že když koupíte samici až když je samec dospělý, tak samici vyhání. Samička má vousky je na bocích tlamky, krátké a tenké, v jedné řadě.
Rozmnožování: Pro rozmnožování je ideální, aby spolu pár žil již od mládí společně. Před rozmnožováním sameček třeba i několik měsíců nahání samici. Až po několika týdnech se spáří a v úkryzech se vytřou. Vytírají se do jeskyněk, kde samička lepí jikry na spodní stranu pevného podkladu. Než se potěr vykulí (což trvá asi 5 dní) samec ho chrání a ovívá ploutvemi. Čtyři dny po rozplavání potěr žloutkový váček stráví.Není dobré, když jsou v akváriu agresivní ryby, protože mohou samce rušit a jikry požírat. K vytírání dojde za noci a ráno bude samec již hlídat jikry, ale jsou případy, kdy se vytřeli ve dne. Při hlídání je sameček velmi agresivní. Po nakladení jikry buď v akváriu necháme v péči samečka, nebo je dáme do připravené odchovničky.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby