Nejvíce hodnocené články o rybičkách

bojovnice pestrá(Betta splendens)

Český název: Bojovnice pestrá
Latinský název: Betta splendens


Čeleď: Lezounovití - Belontiidae
Původ: Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva, Borneo, Vietnam a Thajsko
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 30°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud je jich v akvárku více)
Charakteristika: V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Doporučuje se chovat jednoho samečka a několik samic. Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší. Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Nechovají se s velkoploutvými rybami.
Pohlavní dimorfismus: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování: Chov bojovnic co se týká přípravy je poměrně složitý, odchov se daří v zajetí díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu. Proto je odchov poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je hned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária vylovit.Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10x10 cm. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odbývá pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Plůdek se líhne za 24 - 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Po 5 - 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o třtění zájem může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice mají po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.Ideálním prostředím pro chov bojovnic je akvárium klasického formátu nad 100 litrů, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Bojovnice jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterií a sinic

Neonka červená(Paracheirodon axelrodi)

Český název: Neonka červená
Latinský název: Paracheirodon axelrodi


Čeleď: Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Venezuela, Kolumbie, Brazílie, Rio Negro
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7 pH
Doporučená tvrdost vody: 3 - 8° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, hejnová rybička
Charakteristika: Čilá rybička, která se ráda sdružuje v hejnu ve volných prostorách mezi rostlinami. Pokud je akvárium přesvětlené, nebo málo osázené rostlinami (pokud je dno světlé), tak jsou její barvy pouze naznačeny.Také pokud jich je málo,jsou ve stresu a jsou nachylnější na nemoce více,než jsou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a štíhlejší, samička je většinou plnější v bříšku
Rozmnožování: Rozmnožují se volně ve vodě -> nepotřebují rostliny. Při každém tření vypudí samice 4 - 6 jiker, které oplozeny samcem klesají ke dnu. Asi po 20 hodinách se vylíhne plůdek, který se do pěti dnů rozplave. Růst plůdku je rychlý - po třech až čtyřech týdnech jsou malé rybky 15 - 20 mm dlouhé a stejně zbarvené jako jejich rodiče. Plůdek přijímá normální potravu.

skalára amazonská(Pterophyllum scallare)

Český název: Skalára amazonská
Latinský název: Pterophyllum scallare


Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Povodí Amazonky, Brazílie
Maximální velikost: délka 10-15 cm, výška až 20cm
Vhodná teplota: 24 - 28°C
Potrava: všežravec, nejraději má rozmanitou živou potravu
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Agresivita: klidná a společenská, ale plachá rybička
Charakteristika: Tělo je velmi vysoké a ze stran zploštělé. Hlava a hřbet jsou černavě hnědožluté, boky stříbřité s 5 - 7 příčnými černými pruhy. Hřbetní a řitní ploutve jsou hodně protažené. Je poměrně náchylná k různým onemocněním, především parazitárním. Při teplotách pod 20°C mají sklon k zaplísnění. Vyžadují vysokou nádrž, doporučuje se mninimálně 50cm, dobře zarostlou úzkolistými rostlinami. Existuje více barevných forem skalár: mramorová, kouřová, černá, koi, stříbrná, zlatá a jiné. Tak jako všechny druhy skalár je i tento druh citlivý na chemikálie. Proto v případě léčení raději volíme zvýšení teploty, klidně i na 30 až 32 stupňů. Případně přidáme jednu polévkovou lžičku soli na 50 litrů vody v akváriu. Skalára je dlouhověká rybka. V době tření je vysoce agresivní. V té době vytvoří teritorium, z kterého odhání všechny ostatní rybky. Skalára je jednou z nejčastěji chovaných rybke, buhožel, velmi často v nevhodných podmínkách.
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví je těžko rozeznatelné. Jen v době tření lze samičku poznat podle vystrčeného kladélka, které má ve vysunutém stavu tvar lichoběžníku, pohlavní papila samečka je víc do špičky. Dospělý sameček má výrazný hrbol na začátku hlavy (není vždy pravidlem).Stává se také,že se dvě samičky chovají jako pár a jedna klade jikry a druhá jede hned za ní napodobuje samce a klade samozřejmně jikry ..začátečník to snadno přehlédne a diví se,že jikry jsou neplodné...Není také ojedinělé, že se s jednou samičkou vytřou dva samečci.
Rozmnožování: Pro odchov je vhodné ryby přelovit do samostatné nádrže s teplotou 26 - 30°C (případně teplotu z 26° po přelovení ryb o dva o tři stupně postupně zvyšovat - ryby se pak rychleji vytřou). Samička klade jikry na vyhlédnutý široký list, svivlou plochu či vytírací kužel šňůrkovitě za sebou, sameček hned za ní jikry oplozuje. Jikry jsou velké, šedohnědé a bývá jich až 1000 kusů. Rodiče jikry ovívají prsními ploutvemi. Špatné (bílé) jikry rybkjy vybírají a odstr%ňují.Po nakladení se rodiče můžou odebrat - pak je ale potřeba dobré provzdušňování, nebo se můžou ponechat v nádrži až do rozplavání potěru, popřípadě do dalšího vytírání dospělých ryb (poté totiž mohou své dřívější potomstvo považovat za nepřátele). Za 24 - 48 hodin se líhne potěr, šestý den se rozplave a příjmá drobnou živou potravu. V době dospělosti a při dobrých podmínkách chovu se tření může opakovat každé 3 - 4 týdny. Rozplavaný potěr vyžaduje velmi doboru péči a stálý přísun krmiva, aby se v dospělosti plně vyvinul a dorostl.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby