Nejčtenější články o mořských živočiších

Krakatice obrovská(Architeuthis dux)

Český název: Krakatice obrovská
Latinský název: Architeuthis dux


Čeleď: Architeuthidae
Původ: Pacifik, Japonsko
Charakteristika: Žije v hloubce kolem 600 m. Je to jeden z největších druhů hlavonožce. Vzhledem je podobná sepii. Má protáhlé tělo s dvěma očima na stranách. Má deset chapadel - osm stějně dlouhých chápadel, zbylé dvě chápadla jsou jen jakési "ruce", které jsou delší a na konci rozšířenější. Celé chapadla mají miskovité přísavky, které jsou navíc opatřeny chitinovými zoubky. Jediným nepřítelem pro krakatici je vorvaň. Krakatice má největší oko z živočišní říše, společně s kalmárem Hamiltonovým. Dožívá se kolem 5 let.
Pohlavní dimorfismus: Samec měří kolem 10 metrů (včetně prodloužených chapadel), samice 13 metrů.
Rozmnožování: Nedají se chovat, jediný pokus o chov byl v roce 2000, kdy se o to pokoušel jeden novozélandský teutholog, ale mláďata, která choval s cílem odchovat dospělé jedince, zemřela.

Vilejš stvolnatý(Lepas anatifera)

Český název: Vilejš stvolnatý
Latinský název: Lepas anatifera


Čeleď: Lepadidae (Vilejšovití)
Původ: Atlantický a Tichý ocean
Charakteristika: Žijí přisedle na rozličných předmětech na otevřeném moři, včetně plavajících kusů dřeva i lahví. Tělo mají chráněné schránkou, která se skládá z 5 částí. Skrz otvor na vršku schránky vystrkují šest párů pérovitých ramen, kterými zachytávají z vody částečky potravy.

Zéva obrovská(Tridacna gigas)

Český název: Zéva obrovská
Latinský název: Tridacna gigas


Čeleď: Tridacnidae (Zévovití)
Původ: hlavně oblast Velkého koralového útesu, Indický a Tichý oceán
Doporučené PH: 8,1 - 8,4
Charakteristika: Obývají koralové útesy v plytkých vodách do hloubky 20 m. Zévy jsou největší měkkýši, dosahují délku až 120 cm a hmotnost až 200 kg. Často se loví pro maso. Může být nebezpečná.
Rozmnožování: K oplodnění vajíček dochází ve volné vodě.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby