Nejčtenější články o mořských živočiších

Krakatice obrovská(Architeuthis dux)

Český název: Krakatice obrovská
Latinský název: Architeuthis dux


Čeleď: Architeuthidae
Původ: Pacifik, Japonsko
Charakteristika: Žije v hloubce kolem 600 m. Je to jeden z největších druhů hlavonožce. Vzhledem je podobná sepii. Má protáhlé tělo s dvěma očima na stranách. Má deset chapadel - osm stějně dlouhých chápadel, zbylé dvě chápadla jsou jen jakési "ruce", které jsou delší a na konci rozšířenější. Celé chapadla mají miskovité přísavky, které jsou navíc opatřeny chitinovými zoubky. Jediným nepřítelem pro krakatici je vorvaň. Krakatice má největší oko z živočišní říše, společně s kalmárem Hamiltonovým. Dožívá se kolem 5 let.
Pohlavní dimorfismus: Samec měří kolem 10 metrů (včetně prodloužených chapadel), samice 13 metrů.
Rozmnožování: Nedají se chovat, jediný pokus o chov byl v roce 2000, kdy se o to pokoušel jeden novozélandský teutholog, ale mláďata, která choval s cílem odchovat dospělé jedince, zemřela.

Talířovka ušatá(Aurelia aurita)

Český název: Talířovka ušatá
Latinský název: Aurelia aurita


Čeleď: Medúzovci (Scyphozoa)
Původ: Vyskytuje se ve všech mořích naší planety
Vhodná teplota: 9 - 19 °C
Charakteristika: Je jednoduché je chovat v zajetí. Talířovky se liší od jiných medúz tím, že jim chybí dlouhá, silně žahavá chapadla. Žijí v braktických, poloslaných vodách. Potravu loví povrchem svého zvonu, který je pokryt slizem. Zvon bývá průsvitně bílý, někdy zabarven dorůžova nebo levandulově. Plave pulzovaním zvonovité části.
Pohlavní dimorfismus: U samic je vidět šedobílé shluky vajíček při ústním otvoru.
Rozmnožování: Na dně moře se usazují larvy, pak z nich "pučí" nové meduzy.

Vilejš stvolnatý(Lepas anatifera)

Český název: Vilejš stvolnatý
Latinský název: Lepas anatifera


Čeleď: Lepadidae (Vilejšovití)
Původ: Atlantický a Tichý ocean
Charakteristika: Žijí přisedle na rozličných předmětech na otevřeném moři, včetně plavajících kusů dřeva i lahví. Tělo mají chráněné schránkou, která se skládá z 5 částí. Skrz otvor na vršku schránky vystrkují šest párů pérovitých ramen, kterými zachytávají z vody částečky potravy.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby