Nejlépe hodnocené články o mořských rybách

Okouník mořský (Sebastes marinus )

Český název: Okouník mořský
Latinský název: Sebastes marinus


Čeleď: Ropušnicovití (Scorpaenidae)
Původ: V Atlantiku od Bílého moře po Skotsko, jižní Norsko a Island.
Charakteristika: Okouník mořský žije jak u pobřeží nad skalnatým dnem tak i na širém moři. Nejčastěji v hloubce 30 – 200 m. Má vysoké a oválné oválné tělo, s velkýma očima. Ústa jsou dlouhé, široké, téměř vodorovné .. Zuby jsou umístěny jen v horní čelisti av několika řadách. Na žebrovou víčku je několik trnů. Postranní čára těla je poměrně výrazná, tvoří ji 80 - 90 malých šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, v přední části je 12 - 15 tvrdých ploutevních paprsků, v zadní části je 11 - 13 měkkých paprsků. V řitní ploutvi se nacházejí 3 tvrdé a 6 - 8 měkkých paprsků. Prsní ploutve mají 1 tvrdý a 5 měkkých paprsků. Celé tělo je zbarvené červeně, břišní strana je světlejší.Může dosahovat váhy i kolem 15kg.Okouníci žijí v hejnech nad skalnatým dnem u pobřeží nebo na úbočích podmořských hor v hloubkách od 50 m. Tyto ryby rostou pomalu, jsou dlouhověké a velmi pomalu dosahují pohlavní dospělosti.Pro tuto čeleď je typická velká hlavou a tělo porostlé trny s jedovými žlázami.
Rozmnožování: Okouník je živorodá ryba. Páření probíhá v říjnu a v listopadu. Samice přivádí na svět mláďata v hloubce 200 – 500 m, v jednom vrhu jich je okolo 350 000.

Běluha mořská (Běluha severní)(Delphinapterus leucas)

Český název: Běluha mořská (Běluha severní)
Latinský název: Delphinapterus leucas


Čeleď: Monodontidae (Narvalovití)
Původ: Arktická moře a ústí řek do nich
Vhodná teplota: 0 - 15 °C
Doporučené PH: 6,0 - 7
Doporučená tvrdost vody: 15 - 30 °dGH
Charakteristika: Potravu vyhledávají sonarem. Žijí spíše v mělčích vodách. Je schopna vydávat celou škálu zvuků. Dospívá ve stáří 4 - 5 let. Dožívá se asi 20ti let. Žijí ve studených arktických vodách. Jak již název říká, v dospělosti mají tělo zbarveno do jasně bílé barvy, jenom mláďata mají barvu světle šedou, která se jim změní v době pohlavní zralosti v bílou. Svou potravu sbírá u dna, kde hledá mořské živočichy žijíci u dna moře. Tuto potravu vybírají zuby, které mají na špičkách zesílenou zubní sklovinu. Běluha váží i kolem 1200kg. Čelisti má vybaveny ostrými zuby, které jí tak nedovolují lovit kořist s váhou větší než 3 kilogramy. Zuby má kuželovité, nejsou rozlišeny na špičáky, řezáky a podobně. Je barvoslepá, navzdory tomu, že má v sítnici 150 000 tyčinek na 1mm2. Na vzduchu je krátkozraká, má malé oči, ale ve vodě vidí velmi dobře. Má velmi dobře vyvinutou echolokaci a proto slyší i ultrazvuk o 200 kHz. Jako akustické zrcadlo ji slouží zvláštní útvar tzv.meloun. Žije v malých skupinách, které jsou tvořeny samicemi a mláďaty různého věku.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou větší než samice a žijí zvlášť - k samicím se připojují jen v období rozmnožování.
Rozmnožování: Jako jiní kytovci rodí živá mláďata, přičemž březost trvá 12 měsíců.

Pomec královský (Pomec paví)(Pygoplites diacanthus)

Český název: Pomec královský (Pomec paví)
Latinský název: Pygoplites diacanthus


Čeleď: Pomacanthidae (Pomcovití)
Původ: Indický a Tichý oceán, Rudé moře
Vhodná teplota: 23 - 28 °C
Doporučené PH: 8.1 - 8.4
Charakteristika: Mláďata tohoto pomce jsou žlutohnědé se čtyřmi bílými, tmavě obroubenými, pásy. Na zadní měkké části hřbetní ploutve je velká tmavá skvrna. Když dospějí, zvýší se počet pruhů na 8 -9 a skvrna na hřbetní ploutvi zmizí. Hlava před okem a ocasní ploutev jsou žluté. Větší jedinci jen velmi těžko přechází z přirozené potravy na potravu náhradní. Mláďata se adaptují snáze. Vyskytuje se v oblastech bohatých na korály, v blízkosti jeskyň v hloubce do 48 metrů. Žije jednotlivě, v párech nebo ve skupinách. Vyžaduje čistou, dobře okysličenou vodu.
Pohlavní dimorfismus: Obtížně zjistitelné. V dospělosti má jejich tělo pravidelné pruhy (černé, žluté a bílé).
Rozmnožování: V akváriu se nerozmnožují.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby