Nejčtenější články o mořských rybách

Ježík obecný(Diodon hystrix)

Český název: Ježík obecný
Latinský název: Diodon hystrix


Čeleď: Tetraodontidae (Čtverzubcovití)
Původ: Tropická moře
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Doporučené PH: 8,4
Charakteristika: Žravá rybka aktivní především za soumraku a v noci. Dokáže se nafouknout. V nádrži vyžaduje výkonnou filtraci.
Pohlavní dimorfismus: Těžko rozlišitelný.
Rozmnožování: Není známo.

Klaun očkatý(Amphiprion ocellaris)

Český název: Klaun očkatý
Latinský název: Amphiprion ocellaris


Čeleď: Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: Indický a Tichý oceán, jižní Japonsko, okolí Filipín
Vhodná teplota: 24 - 26 ºC
Doporučené PH: 8,4
Doporučená tvrdost vody: 1,023 - 1,027
Charakteristika: Žije v pobřežních vodách korálových útesů. Je to jeden z nejhezčích klaunů. Tělo má červenooranžové nebo žluté s třemi bílými, tmavě lemolovanými pásy. Je to teritoriální ryba. V akváriu by měl mít k dispozici sasank, která mu slouží jako úkryt. Ve velké sasance se může najednou schovávat i více kusů. V akváriu se množí zřídka. Své jméno dostal podle kolébavého způsobu plavání.
Pohlavní dimorfismus: Samec je menší než samice. Samice mají druhý bílý příčný pruh rozšířený až do hřbetní ploutve. U samců je tento pruh zůžený,nerozbíhá se ani dopředu ani dozadu.
Rozmnožování: V akváriu se tře u přísavného terče sasanky, v krytu jejích žahavých chapadel, ale i na strop jeskyňky bez přítomnosti sasanky. Snůžka obsahuje až 600 jiker.Pro vytření je nutná dobrá výživa a vhodná sasanka. Samec hlídá jikry, po asi devíti dnech se plůdek vykulí.

Manta obrovská (Manta atlantská, Rejnok Manta, Manta velká)(Manta birostris)

Český název: Manta obrovská (Manta atlantská, Rejnok Manta, Manta velká)
Latinský název: Manta birostris


Čeleď: Myliobatidae (Mantovití)
Původ: Atlantický oceán
Charakteristika: Manta velká má obrovské zašpičatělé prsní ploutve. Živí se zejména drobným živočišným planktonem, který filtruje z vody. Kromě toho žere i ryby. Často se vyhřívá u hladiny, přičemž konce prsních plutví jí trčí nad vodou.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. .
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby