Nejčtenější články o mořských rybách

Ježík obecný(Diodon hystrix)

Český název: Ježík obecný
Latinský název: Diodon hystrix


Čeleď: Tetraodontidae (Čtverzubcovití)
Původ: Tropická moře
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Doporučené PH: 8,4
Charakteristika: Žravá rybka aktivní především za soumraku a v noci. Dokáže se nafouknout. V nádrži vyžaduje výkonnou filtraci.
Pohlavní dimorfismus: Těžko rozlišitelný.
Rozmnožování: Není známo.

Ježík hnědý(Diodon holocanthus)

Český název: Ježík hnědý
Latinský název: Diodon holocanthus


Čeleď: Tetraodontidae (Čtverzubcovití)
Původ: Tichý oceán, východní Atlantik, Florida
Vhodná teplota: 25 - 26 °C
Doporučené PH: 8,3 - 8,4
Charakteristika: Je velmi nutné zajistit všechny elektrické kabely proti jeho velkým zubům. Zakalené oči jsou znakem špatné kvality vody. Hřbet a boky tohoto čtvercuzbce jsou žlutohnědé, břicho je bílé. Po celém těle jsou řídce roztroušené černé skvrny. Prsní ploutve jsou velké, břišní chybí. Hřbetní a řitní ploutev jseo celkem vzadu. Ocasní ploutev je zaoblená. V klidu jsou ostny na kůži složené u těla, když je však ryba v ohrožení, její tělo se nafoukne a ostré trny trčí nebezpečně na všechny strany.
Pohlavní dimorfismus: Není.
Rozmnožování: Není známo.

Klaun očkatý(Amphiprion ocellaris)

Český název: Klaun očkatý
Latinský název: Amphiprion ocellaris


Čeleď: Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: Indický a Tichý oceán, jižní Japonsko, okolí Filipín
Vhodná teplota: 24 - 26 ºC
Doporučené PH: 8,4
Doporučená tvrdost vody: 1,023 - 1,027
Charakteristika: Žije v pobřežních vodách korálových útesů. Je to jeden z nejhezčích klaunů. Tělo má červenooranžové nebo žluté s třemi bílými, tmavě lemolovanými pásy. Je to teritoriální ryba. V akváriu by měl mít k dispozici sasank, která mu slouží jako úkryt. Ve velké sasance se může najednou schovávat i více kusů. V akváriu se množí zřídka. Své jméno dostal podle kolébavého způsobu plavání.
Pohlavní dimorfismus: Samec je menší než samice. Samice mají druhý bílý příčný pruh rozšířený až do hřbetní ploutve. U samců je tento pruh zůžený,nerozbíhá se ani dopředu ani dozadu.
Rozmnožování: V akváriu se tře u přísavného terče sasanky, v krytu jejích žahavých chapadel, ale i na strop jeskyňky bez přítomnosti sasanky. Snůžka obsahuje až 600 jiker.Pro vytření je nutná dobrá výživa a vhodná sasanka. Samec hlídá jikry, po asi devíti dnech se plůdek vykulí.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby