Nejvíce hodnocené články o mořských rybách

Klaun očkatý(Amphiprion ocellaris)

Český název: Klaun očkatý
Latinský název: Amphiprion ocellaris


Čeleď: Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: Indický a Tichý oceán, jižní Japonsko, okolí Filipín
Vhodná teplota: 24 - 26 ºC
Doporučené PH: 8,4
Doporučená tvrdost vody: 1,023 - 1,027
Charakteristika: Žije v pobřežních vodách korálových útesů. Je to jeden z nejhezčích klaunů. Tělo má červenooranžové nebo žluté s třemi bílými, tmavě lemolovanými pásy. Je to teritoriální ryba. V akváriu by měl mít k dispozici sasank, která mu slouží jako úkryt. Ve velké sasance se může najednou schovávat i více kusů. V akváriu se množí zřídka. Své jméno dostal podle kolébavého způsobu plavání.
Pohlavní dimorfismus: Samec je menší než samice. Samice mají druhý bílý příčný pruh rozšířený až do hřbetní ploutve. U samců je tento pruh zůžený,nerozbíhá se ani dopředu ani dozadu.
Rozmnožování: V akváriu se tře u přísavného terče sasanky, v krytu jejích žahavých chapadel, ale i na strop jeskyňky bez přítomnosti sasanky. Snůžka obsahuje až 600 jiker.Pro vytření je nutná dobrá výživa a vhodná sasanka. Samec hlídá jikry, po asi devíti dnech se plůdek vykulí.

Bičonoš zobanovitý(Zanclus cornutus)

Český název: Bičonoš zobanovitý
Latinský název: Zanclus cornutus


Čeleď: Zanclidae (Bičonošovití)
Původ: korálové útesy v Indickém a Tichém oceánu
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Doporučené PH: 8 - 8.5
Charakteristika: Žije v párech nebo hejnech v blízkosti skalních útesů v hloubce až do 180 metrů. V akváriu je velmi náročný, vhodný jen do velkých koralových nádrží.Vyžaduje trvale čistou vodu bez dusičnanů. Tato atraktivní ryba má velmi vysoké, z boku stlačené tělo. Na světležlutém a bílém podkladě jsou dva široké svislé černé pruhy. Dospělé ryby mají nad očima malé růžkovité výrůstky. Tato rybka se velmi často těžko aklimatizuje. Většina jedinců tohoto druhu se specializuje zvláště na mořské houby a není schopná přijímat jinou potravu.
Pohlavní dimorfismus: Obtížně rozlišitelné.
Rozmnožování: V akváriu sa dosud nezdařilo.

Perutýn zebra(Dendrochirus zebra)

Český název: Perutýn zebra
Latinský název: Dendrochirus zebra


Čeleď: Scorpaenidae (Ropušnicovití)
Původ: Korálové útesy v Rudém moži, Indickém a Tichém oceánu
Vhodná teplota: 25 - 29 °C
Doporučené PH: 8 - 8.5
Charakteristika: Vyskytuje se na útesech, skalách a na útesových plošinách. Je jedovatý! Při chovu a manipulaci s ním je třeba zvýšené opatrnosti! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Jejich toxin je poměrně prudký, ale ke smrtelným otravám nedochází (jen u alergicky reagujících jedinců). Přesto je nutné mít se před nimi na pozoru. Poranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Zraněná osoba okamžitě ucítí silnou bolest. Dojde k rychlému otékání zasažené části těla a zároveň může dojít k omezení možnosti pohybu končetinami, bodnutí může způsobit nevolnost, potíže s dýcháním, ochromení, křeče a kolaps, výjimečně i smrt. Jed v ostnech zůstává aktivní několik dní, i ostny je nutno zacházet opatrně. První pomoc - ponořit poraněnou část těla do horké vody, což denaturalizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí jed. Vyhledat lékaře. Pozor na zalomené kousky ostnu, nemusejí být vidět, ale mohou způsobit rozsáhlé infekce! Tato výrazně zbarvená ryba se nachází na korálových útesech, zejména v mělkých vodách, často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Jeho chov není náročný, jen je třeba opatrnosti (jedové ostny). Potravu loví tak, že prudce otevře tlamu a proud vody strhne rybu do jeho jícnu. Aktivní je za šera a v noci, kdy se vydává na lov. Přes den je ukryt pod převisem nebo v jeskyni a to často i zády ke dnu.Na těle tohoto druhu se střídají širší hnědočervené a užší zdvojené bílé svislé pruhy. Na konci ocasního stébla jsou dvě okrouhlé bílé skvrny. Hlava je bílá s hnědočervenou kresbou. Nad očaima má pár rohovitých výrůstků. Prsní ploutve má s dobře vyvinutou blánou, jsou hnědočervavé s bílými tečkami. S touto rybou zachazejte s nejvyšší opatrností kvůli jedovatým ostnům. Je třeba je krmit většími korýši, rybkami nebo rybím masem.Samci tohoto druhu jsou agresivní a hájí si teritorium, kam lákají samice. Tento perutýn je v akváriích agresívnější než jiné druhy. Malé rybky a krevety jsou v ohrožení jako jeho potrava. Při dostatku prostoru v akváriu jinak nebývají problémy. Pokud ale nemá dostatek prostoru, může v sebeobraně útočit na jiné ryby. Proto je lépe ho chovat samostatně nebo v prostorných nádržích. Pokud je ryba vyrušena, roztáhne své ploutve, po dotyku zaútočí hřbetními ostny.
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví je obtížně zjistitelné.Samci tohoto druhu jsou agresivní a hájí si teritorium, kam lákají samice.
Rozmnožování: V zajetí se nerozmnožují a v moři klade samice velké množství jiker, které se stanou součástí planktonu. Dospělosti se dožije jen velmi málo jedinců.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby