Autor:
Yirka
Přidáno:
30/12/2008 v 09:23:18
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
02/01/2009 v 21:54:52

Zobrazeno: 6405x Hodnocení: 1 Hodnoceno: 2x
1 2 3 4 5

Český název: Běluha mořská (Běluha severní)
Latinský název: Delphinapterus leucas


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Monodontidae (Narvalovití)
Původ: Arktická moře a ústí řek do nich
Maximální velikost: 4,5 - 6 metrů
Vhodná teplota: 0 - 15 °C
Potrava: Masožravá ryba
Doporučené PH: 6,0 - 7
Doporučená tvrdost vody: 15 - 30 °dGH
Agresivita: Dravá ryba
Charakteristika: Potravu vyhledávají sonarem. Žijí spíše v mělčích vodách. Je schopna vydávat celou škálu zvuků. Dospívá ve stáří 4 - 5 let. Dožívá se asi 20ti let. Žijí ve studených arktických vodách. Jak již název říká, v dospělosti mají tělo zbarveno do jasně bílé barvy, jenom mláďata mají barvu světle šedou, která se jim změní v době pohlavní zralosti v bílou. Svou potravu sbírá u dna, kde hledá mořské živočichy žijíci u dna moře. Tuto potravu vybírají zuby, které mají na špičkách zesílenou zubní sklovinu. Běluha váží i kolem 1200kg. Čelisti má vybaveny ostrými zuby, které jí tak nedovolují lovit kořist s váhou větší než 3 kilogramy. Zuby má kuželovité, nejsou rozlišeny na špičáky, řezáky a podobně. Je barvoslepá, navzdory tomu, že má v sítnici 150 000 tyčinek na 1mm2. Na vzduchu je krátkozraká, má malé oči, ale ve vodě vidí velmi dobře. Má velmi dobře vyvinutou echolokaci a proto slyší i ultrazvuk o 200 kHz. Jako akustické zrcadlo ji slouží zvláštní útvar tzv.meloun. Žije v malých skupinách, které jsou tvořeny samicemi a mláďaty různého věku.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou větší než samice a žijí zvlášť - k samicím se připojují jen v období rozmnožování.
Rozmnožování: Jako jiní kytovci rodí živá mláďata, přičemž březost trvá 12 měsíců.


Tato fotografie pochází ze stránek http://zivazeme.cz/Běluha mořská (Běluha severní)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Apogon pestrý Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Bičonoš zobanovitý   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Komorník třískvrnný L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Delfín obecný     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby