Autor:
Horac
Přidáno:
23/05/2007 v 09:22:56
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
04/02/2009 v 21:20:04

Zobrazeno: 26925x Hodnocení: 2.8 Hodnoceno: 1619x
1 2 3 4 5

Český název: Akara (akarka) zelená
Latinský název: Nannacara anomala


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Západní Guyana, Venezuela,Kolumbie, Bolívie
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: příjmají hlavně živou potravu, nejraději větší kusy, jako larvy pakomárů nebo nitěnky
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: mimo dobu tření jsou k sobě i ostatním rybičkám vcelku snášenlivé, jenom v menších živočiších (např. šnecích) mohou vidět potravu
Charakteristika: Tělo je protáhlé, oválného tvaru, ze stran mírně stlačené. Zbarvení je velmi proměnlivé. Obvykle je rybka zlatavě zelená, hřbet hnědavý. Každá šupinka má trojúhelníkovou tmavohnědou skvrnku. Celé tělo se při dopadu světla zlatozeleně leskne. Po stranách hlavy je několik nepravidelných zářivých zelených a černých skvrnek a proužků. Duhovka oka je oranžová až červená. Hřbetní ploutev je tmavofialová, bíle a červeně lemovaná. Horní a dolní část ocasní ploutve je červenavá. Břišní ploutve jsou žlutozelené. Řitní ploutev je oranžově obroubena.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je větší modrozeleně zbarvený,hřbet má do hněda,na každé šupině má tmavohnědou trjúhelníkovovou skvrnu. Má paprsky hřbetní a řitní ploutve vzadu prodloužené do špičky. Samička je menší, jen asi 5 cm, a je méně výrazně zbarvená. V době tření vystupuje černohnědé šachovité pruhování na těle.
Rozmnožování: K rozmnožování je potřeba středně velká nádrž, osázená rostlinami a s vloženými kameny, na které pak samička naklade jikry. Ty může naklást také na větší listy nebo do květináče. Jikry jsou hnědé, lepkavé, velké kolem 1 mm a bývá jich až 100. Veškerou další péči o potomstvo přebírá samička. Po vytření je dobré samečka odlovit, neboť samička je jím rušena a tak ho často (i když je menší než on) utluče k smrti. Do 2-3 dnů se z niker líhne plůdek, který samička odnese v tlamce do jamky v písku, kterou předtím vyhloubila. Během péče o plůdek je celé tělo samičky temně mřížkované. Po dalších pěti dnech se plůdek rozplave. Mateřský pud je velmi silně vyvinut - samice, jíž byly odňaty nebo zašli mladé, nezřídka začnou dojemně pečovat o hejno hrotnatek nebo chomáč nitěnek.

V inzerátech: Koupím


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.akwafoto.plAkara (akarka) zelená

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Afrotetra rudohřbetá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Akara Awanova   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Ostnáč podmračený L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Akarka páskovaná     Editovat článek     Přidat fotku


mám doma samečka a dvě samičky akarky zelené. Jsou to zdravé rybyčky, ale něco se jim tam nelibý. Akvarko mám v předu osazené rostlinkami a místa k úkrytu tam mají taky dost. Akvarko má 50l. Poradí mi někdo co dělám špatně?? děkuji Zdenka


Já měla doma ještě před pár dny tyto rybky 2-samečka a samičku,ale jedna ležela (po tom co sem si ji koupila) na listě a už nedýchala... :-( no jo no stava se to dosta často...Jednu rybku (mečovku) mám teď těhotnou a příští týden by už mohla mít mladé... A zatím to vypadá nadějně... :-)


Je to good ryba!!!!!!!! Začínám chovat cichlidy tak si jí asi taky koupím!!! :-) :-)


já mam 2 samečky a 1 samičku...už měli asi 4 jikry ale ani jednou se jí nepodařilo je odchovat...a to byla v nádrži sama..ale jinak moc pěknéé rybičky a moc zajmavéé :-)


Právě mají vajíčka.Samička si je hlídala chvíli se samečkem.Teď se stará sama a sameček si jí ani nevšimne.Odstěhoval se na druhý konec akvária.Samička odežene i 15cm velikého Ancistruse i když ona má 3cm.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby